W bolesławieckiej bazylice znajdują się relikwie św. Mikołaja, wielkiego świętego całego chrześcijaństwa.
Przed wiekami na terenie diecezji legnickiej istniał dosyć mocno rozpowszechniony kult św. Mikołaja, biskupa Miry. Nie było to jednak wynikiem kojarzenia go z dobroczynnością i rozdawaniem prezentów małym dzieciom, lecz z rozpowszechnionego górnictwa oraz św. Jadwigi Śląskiej.
Święty Mikołaj jest patronem marynarzy, więźniów, a także górników. To dlatego na terenach Dolnego Śląska, tak bardzo bogatych w przeróżne bogactwa mineralne, stawiano kościoły i kaplice poświęcone św. Mikołajowi. Jednym z przykładów takiej świątyni jest kościół na cmentarzu w Złotoryi.
Z kolei św. Jadwiga Śląska pochodziła ze starego bawarskiego rodu Andesch. Patronem tej rodziny był św. Mikołaj, dlatego na Śląsku który stał się jej drugim domem ślubie z tutejszym księciem Henrykiem II, fundując kościoły, oddawała je w opiekę temu świętemu. Tam było chociażby we Wleniu czy Nowogrodźcu.
Jednak bardzo ważnym miejscem kultu tego biskupa jest bazylika mniejsza pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Bolesławcu. W niej od 1 grudnia 2013 r. znajdują się niezwykłe relikwie św. Mikołaja. Wspomnianego dnia odbyła się uroczysta instalacja, czyli wniesienie i oddanie do publicznego kultu relikwii. Wziął w niej udział abp Francesco Cacucci, ówczesny metropolita Bari-Bitonto we Włoszech.
Relikwiami nie są fragmenty ciała świętego, lecz kropla cudownego oleju, który raz w roku, 9 maja, wydobywa się z relikwiarza świętego z jego sarkofagu w Bari w południowych Włoszech. Ciecz ta zwana jest "manną św. Mikołaja" i ma moc uzdrawiania chorych. "Mannę" miesza się z wodą i rozdaje potrzebującym. Bolesławiecka świątynia jest trzecią w Polsce, która może poszczycić się relikwiami św. Mikołaja.
Sam relikwiarz znajdujący się w bolesławieckiej bazylice również zasługuje na uznanie. Otóż relikwie skrywają się w pastorale rzeźby św. Mikołaja biskupa, znajdującej się w lewej nawie bazyliki. Figura została wykonana specjalnie na moment umieszczenia tam relikwiarza i jest stylizowana na późnobarokową rzeźbę.