Urodziny FizjoDuo przejdź do galerii

W ciągu roku funkcjonowania odbyło się tutaj prawie 4,5 tys. wizyt małych chorych pacjentów.

Rok temu - 15 listopada 2023 r. - zostały otwarte drzwi do Przychodni Rehabilitacji Dzieci "FizjoDuo", prowadzonej przez Caritas Diecezji Legnickiej. Wówczas ks. Robert Serafin, dyrektor Caritas, przekonywał, że jest ogromna potrzeba stworzenia takiej placówki na terenie Legnicy. Zwłaszcza że będzie ona miała kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia i rehabilitacja małych pacjentów będzie finansowana przez NFZ.

- Do dzisiaj udało się przyjąć prawie 4,5 tys. małych pacjentów. To były zarówno wizyty lekarskie, rehabilitacyjne, jak i logopedyczne oraz psychologiczne. Widać więc, że zapotrzebowanie na tego typu miejsce w Legnicy było ogromne. I do dzisiaj jest. Mało tego - zdarza się, że mali pacjenci muszą czekać na pierwszą wizytę kilka miesięcy, bo mamy takie obłożenie. Ale czekają i cieszymy się, kiedy już możemy rozpocząć z nimi pracę rehabilitacyjną - mówi ks. Serafin.

Katarzyna Kardasz, kierownik FizjoDuo, mówi, że rok działalności minął bardzo szybko. - Bardzo cieszy nas to, że mogliśmy pomóc w ciągu tego czasu tak wielu osobom. To pokazuje, że tego typu placówki są bardzo potrzebne. Jest bardzo wielu chętnych i mimo że staramy się przyjąć wszystkich małych pacjentów na jak najszybsze terminy, bo wiemy, że każdy dzień jest ważny w rehabilitacji, zdarza się, że powstają kolejki. Przyjmujemy dzieci nawet z wadami genetycznymi, z mózgowym porażeniem dziecięcym, z wadami neurologicznymi. Wszystkie dzieci od 0. do 18. roku życia. Dodatkowo cieszymy się, że współpracujemy z Collegium Witelona i studenci z kierunku fizjoterapii odbywają u nas praktyki - zaznacza.

Jedną z pacjentek jest Julia. Jej mama Magdalena Nieczypor, mówi, że powstanie przed rokiem takiej placówki w Legnicy było dla ich rodziny wielkim wybawieniem. - Moje dziecko urodziło się z wadą wrodzoną. Żeby rehabilitować córkę, jeździłam do Warszawy i do Wrocławia. Rehabilitacja dziecka stała się nadrzędnym celem mojego życia. Zawiesiłam nawet pracę zawodową, gdyż nie można było jej pogodzić z tak dalekimi wyjazdami. Dlatego bardzo się cieszę, że powstała taka placówka. Że przyjmuje zwłaszcza osoby, których nie stać na tak kosztowne, częste i odległe wyjazdy. Tutaj jako rodzice czujemy się "zaopiekowani", nie pozostajemy z chorobą dziecka sami. Ta placówka nie dość, że jest finansowana z NFZ, co nie jest bez znaczenia dla budżetu rodzinnego, to na dodatek czujemy tutaj ogromne serce każdej z osób, z którą się spotykamy. Dziecko, które rodzi się chore, nie jest w stanie samo o siebie walczyć. Mogą to robić ci, którzy je otaczają. A tutaj widzimy ogromne zaangażowanie, pasję i profesjonalizm. Bardzo im gratuluję rocznicy powstania i cieszę się, że takie miejsce istnieje w Legnicy - mówi pani Magdalena.

Pierwsza rocznica powstania poradni FizjoDuo w Legnicy
Gość Legnicki
« 1 »