Za nami wielkie uroczystości dziękczynne Panu Bogu za 75 lat obecności salezjanów w Lubinie.
Przez cały weekend w Lubinie odbywały się uroczystości związane z 75. rocznicą przybycia do miasta księży z Towarzystwa św. Franciszka Salezego.
W sobotę 7 września świętowanie miało charakter rekreacyjno-wspomnieniowy. Najpierw przy parafii pw. św. Jana Bosko od samego rana trwał wielki miejski festyn rodzinny. Były kiełbaski z grilla, ciasta, wata cukrowa, dmuchańce, kawa, napoje, pokazy i nauka pierwszej pomocy medycznej, turniej piłkarski, występy artystyczne, konkursy rodzinne i wiele więcej. Wieczorem w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej odbył się wielki koncert organowy a po nim miało miejsce spotkanie wychowanków salezjańskich.
Z kolei w niedzielę 8 września świętowano już bardziej liturgicznie. Najpierw wszyscy spotkali się w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie przypomniano historię pobytu salezjanów w stolicy polskiej miedzi. Stąd procesyjnie wszyscy przeszli do kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, a wokół ołtarza stanęło ponad 30 księży salezjanów.
Homilie podczas takich uroczystości mają często charakter wspomnieniowy, o czym przypomniał na początku biskup Andrzej. Mówił, że można wspominać zarówno na sposób historyczny, wyliczając daty i wydarzenia, ale można także czynić to bardziej emocjonalnie, sercem. Sam przyznał, że z księżmi salezjanami jest związany od bardzo dawna.
- Przed kilkoma chwilami, gdy oglądaliśmy zdjęcia przygotowane na prezentacji o pracy salezjanów w Lubinie, było tam zdjęcie księdza z grupką dzieci po I Komunii Świętej. Od razu odniosłem to do siebie. Bo pochodzę z parafii, w której pracowali księża salezjanie. To tam przystąpiłem zarówno do I Komunii Świętej, do bierzmowania a i po latach formacji seminaryjnej i święceniach prezbiteratu - tam też odprawiłem swoją Mszę Świętą prymicyjną - mówił biskup Siemieniewski. Przy okazji wspomniał o niełatwym budowaniu zrębów polskości w Lubinie i o trudnych czasach komunizmu.
Świętowanie jubileuszu zostało rozłożone na cały rok. Szczyt wyznaczono na początek września, ponieważ właśnie 8 września 1949 roku salezjanie odprawili swoją pierwszą Mszę Świętą w Lubinie. Obecnie prowadzą tam trzy parafie, szkołę podstawową oraz liceum ogólnokształcące, a także liczne dzieła salezjańskie m.in. oratoria czy Salezjańskie Centrum Sportowe Amico Lubin.
Msza Święta na jubileusz 75-lecia obecności salezjanów w Lubinie