Śnieżka. Odpust nad chmurami przejdź do galerii

Najwyższy szczyt Karkonoszy znowu symbolicznie połączył katolików z trzech krajów.

Doroczne uroczystości na Śnieżce ku czci św. Wawrzyńca zgromadziły wyjątkową liczbę uczestników. Zapewne przyczynił się do tego dzień tygodnia, a więc sobota, oraz stosunkowo dobra pogoda. Tego dnia na Śnieżce obecnych było bardzo wielu przewodników górskich, których św. Wawrzyniec jest patronem. Było także wielu parafian z Karpacza, któremu również św. Wawrzyniec patronuje od 2018 roku. Nie zabrakło także GOPR-owców, leśników i pracowników Karkonoskiego Parku Narodowego.

Wzorem poprzednich lat Msza św. odpustowa została odprawiona na zewnątrz kaplicy św. Wawrzyńca, pod dającym schronienie dachem „dysku” obserwatorium meteorologicznego. W tym roku liturgii przewodniczyła „strona czeska” a konkretnie abp Jan Graubner z Pragi, prymas Czech. Obecny był także ordynariusz diecezji legnickiej Andrzej Siemieniewski oraz biskup Wolfgang Ipolt z diecezji Goerlitz.

Modlitewne spotkanie na szczycie Śnieżki odbyło się w tym roku już po raz 43. Jak wspominali obecni na jubileuszu pierwsi uczestnicy, m.in. Jerzy Pokój, w 1981 roku sytuacja graniczna była diametralnie inna. Wówczas na szczycie znajdowała się granica, której nie wolno było przekraczać. Dzisiaj jest to miejsce, w którym dwa narody spotykają się, a wspólna modlitwa odpustowa jest tego dowodem.

Goście w swoich wypowiedziach wracali też do historii budowy tego miejsca. Jest to bowiem najwyżej położone miejsce sakralne w Polsce, a także najstarsza budowla na Śnieżce. Powstała z inicjatywy miejscowego hrabiego Krzysztofa Schaffgotscha, a poświęcił ją 10 sierpnia 1681 roku słynny krzeszowski opat Bernard Rosa.

Zakończeniem uroczystości było odsłonięcie w Kotle Łomniczki kolejnej tabliczki z nazwiskiem zmarłych ludzi gór. Do symbolicznego cmentarzyku dołączyła tabliczka Roksany Knapik, zmarłej tragicznie 21 września 2022 wraz ze swoim mężem, ratownikiem i przewodnikiem wysokogórskim, Andrzejem Sokołowskim. Porwała ich lawina w Tatrach. Zmarła przez wiele lat pracowała w Parku, zajmowała się badaniami naukowymi, edukacją przyrodniczą. Pisała przewodniki, prace naukowe, była przewodniczką sudecką i geologiem. W dniu odpustu wejście do Karkonoskiego Parku Narodowego było darmowe.

Odpust na Śnieżce ku czci św. Wawrzyńca
Gość Legnicki

 

Kazanie abp. Jana Graubnera podczas odpustu ku czci św. Wawrzyńca na Śnieżce
Gość Legnicki
« 1 »