Najwyższy szczyt Karkonoszy znowu symbolicznie połączył katolików z trzech krajów.
Doroczne uroczystości na Śnieżce ku czci św. Wawrzyńca zgromadziły wyjątkową liczbę uczestników. Zapewne przyczynił się do tego dzień tygodnia, a więc sobota, oraz stosunkowo dobra pogoda. Tego dnia na Śnieżce obecnych było bardzo wielu przewodników górskich, których św. Wawrzyniec jest patronem. Było także wielu parafian z Karpacza, któremu również św. Wawrzyniec patronuje od 2018 roku. Nie zabrakło także GOPR-owców, leśników i pracowników Karkonoskiego Parku Narodowego.
Wzorem poprzednich lat Msza św. odpustowa została odprawiona na zewnątrz kaplicy św. Wawrzyńca, pod dającym schronienie dachem „dysku” obserwatorium meteorologicznego. W tym roku liturgii przewodniczyła „strona czeska” a konkretnie abp Jan Graubner z Pragi, prymas Czech. Obecny był także ordynariusz diecezji legnickiej Andrzej Siemieniewski oraz biskup Wolfgang Ipolt z diecezji Goerlitz.
Modlitewne spotkanie na szczycie Śnieżki odbyło się w tym roku już po raz 43. Jak wspominali obecni na jubileuszu pierwsi uczestnicy, m.in. Jerzy Pokój, w 1981 roku sytuacja graniczna była diametralnie inna. Wówczas na szczycie znajdowała się granica, której nie wolno było przekraczać. Dzisiaj jest to miejsce, w którym dwa narody spotykają się, a wspólna modlitwa odpustowa jest tego dowodem.
Goście w swoich wypowiedziach wracali też do historii budowy tego miejsca. Jest to bowiem najwyżej położone miejsce sakralne w Polsce, a także najstarsza budowla na Śnieżce. Powstała z inicjatywy miejscowego hrabiego Krzysztofa Schaffgotscha, a poświęcił ją 10 sierpnia 1681 roku słynny krzeszowski opat Bernard Rosa.
Zakończeniem uroczystości było odsłonięcie w Kotle Łomniczki kolejnej tabliczki z nazwiskiem zmarłych ludzi gór. Do symbolicznego cmentarzyku dołączyła tabliczka Roksany Knapik, zmarłej tragicznie 21 września 2022 wraz ze swoim mężem, ratownikiem i przewodnikiem wysokogórskim, Andrzejem Sokołowskim. Porwała ich lawina w Tatrach. Zmarła przez wiele lat pracowała w Parku, zajmowała się badaniami naukowymi, edukacją przyrodniczą. Pisała przewodniki, prace naukowe, była przewodniczką sudecką i geologiem. W dniu odpustu wejście do Karkonoskiego Parku Narodowego było darmowe.
Odpust na Śnieżce ku czci św. WawrzyńcaKazanie abp. Jana Graubnera podczas odpustu ku czci św. Wawrzyńca na Śnieżce