Szkoły katolickie pokazują, że nie są gorsze w nauce od szkół publicznych.
Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego. Każdy może je sprawdzić na ich stronach internetowych. Dla nas ciekawe były informacje o wynikach w szkołach katolickich na terenie diecezji legnickiej. Nie ma ich za dużo. Są to:
Średnia z matematyki w województwie dolnośląskim wyniosła nieco ponad 61 proc. Na tym tle wynik uczniów IV Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów z Bolesławca można śmiało uznać za imponujący - było to ponad 84 proc. poprawnych odpowiedzi! Niewiele gorsze jest pod tym kątem Publiczne Katolickie Liceum Akademickie u św. Pankracego w Jeleniej Górze z wynikiem na poziomie ponad 75 proc. Z kolei w granicach średniej wojewódzkiej mamy wyniki w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Franciszka z Asyżu w Legnicy oraz Salezjańskim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Jana Bosko w Lubinie.
Z kolei w egzaminie z języka polskiego uczniowie w naszym województwie uzyskali średnio 61 proc. poprawnych odpowiedzi. Na tym tle znowu imponująco wyglądają wyniki poszczególnych „katolików”: legnickiego - 71 proc., jeleniogórskiego - 74 proc. (drugi wynik w mieście), lubińskiego - 62 proc. oraz bolesławieckiego - 78 proc. (pierwszy wynik w mieście).
Trzecim przedmiotem z zestawienia jest język angielski. W naszym województwie średnia wyniosła 79 proc. Absolutnym rekordzistą w tym zestawieniu jest szkoła z Bolesławca, której uczniowie uzyskali prawie 92 proc. poprawnych odpowiedzi. Niewiele gorzej poradzili sobie z tym egzaminem uczniowie z Jeleniej Góry (86 proc.) oraz Lubina (75 proc.).
Na przykładzie Publicznej Szkoły Podstawowej z Bolesławca (również prowadzonej przez ojców pijarów) można śmiało stawiać tezę, że katolickie szkoły na terenie diecezji legnickiej proponują naprawdę wysoki poziom kształcenia. Bo oto na początku lipca ta sama Centralna Komisja Egzaminacyjna pokazała wyniki z testu ósmoklasisty. Średnia zdawalność w Polsce z języka polskiego wyniosła 61 proc., a we wspomnianej szkole - aż 74 proc. Podobnie było z matematyką: Polska - 52 proc. i szkoła - 67 proc.!