Stowarzyszenie pielęgniarek zaprasza do wsparcia ich inicjatywy.
Katolickie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych Polskich z Jeleniej Góry od nieco ponad miesiąca prowadzi na portalu zrzutka.pl zbiórkę pieniędzy na rzecz zakupu sztandaru dla swojego stowarzyszenia. Jak skrupulatnie policzono, potrzeba na to 12 tys. zł. Dzisiaj na koncie zbiórki jest około 2500 zł.
Członkinie Stowarzyszenia zachęcają do wsparcia ich inicjatywy nie tylko osoby zaangażowane zawodowo w ochronę zdrowia, ale także wszystkich, którzy okazjonalnie korzystają z ich fachowej pomocy, np. na sali porodowej. W zachęcie czytamy: "W naszej działalności kierujemy się wartościami chrześcijańskimi. Powołanie w zawodzie pielęgniarek i położnych realizujemy w służbie drugiemu człowiekowi, w duchu miłości i szacunku do każdej osoby od poczęcia do naturalnej śmierci. Propagujemy zasady życia zdrowego moralnie, fizycznie i psychicznie. Piękno zawodu krzewimy wśród młodego pokolenia".
Anna Chocimska-Ogórek ze stowarzyszenia mówi, że jest ono bardzo potrzebne. Według niej w świecie gonitwy i zabiegania jest potrzeba wejścia w relację z drugim człowiekiem, która w dzisiejszym świecie jest mocno zaburzona - tak w rodzinach, w małżeństwach, rodziców z dziećmi, ale też i w pracy zawodowej.
- Taka relacja jest też ważna zarówno na poziomie zawodowym pomiędzy medykami, ale też na linii personel medyczny - pacjent. Żeby ją budować, trzeba przypomnieć i pielęgnować w sobie wartości. Oczywiście mam na myśli pielęgnację relacji z Bogiem. To będzie łatwiejsze, mając do dyspozycji kapłana, który odprawi za nas Mszę Świętą, będzie nam towarzyszył, wspierał. Dzięki Stowarzyszeniu będzie okazja do spotkań, organizowania konferencji, dni skupienia i rekolekcji - mówi A. Chocimska-Ogórek z Jeleniej Góry.
Projekt
W projekcie sztandaru możemy zobaczyć z jednej strony wizerunek Matki Bożej Łaskawej z diecezjalnego sanktuarium z Krzeszowa, a z drugiej wizerunki bł. Hanny Chrzanowskiej. Bł. Hanna Chrzanowska towarzyszy naszym katolickim pielęgniarkom od około dwóch lat. Wtedy do naszej diecezji trafiły jej relikwie. Zostały one umieszczone w najpierw w kościele pw. św. Wojciecha w Jeleniej Górze, a następnie w kaplicy pobliskiego szpitala. Oprócz modlitwy podczas wydarzeń wspólnotowych relikwie zaczęły też być omadlane w wielu jeleniogórskich domach. Wówczas bowiem pojawiła się propozycja peregrynacji relikwii u chętnych pielęgniarek, położnych i lekarzy. Tak opisywała wizytę w swoim domu jedna z pielęgniarek:
"Relikwie błogosławionej Hanny Chrzanowskiej zagościły w moim domu w okresie trudnych dla mnie zmagań. Dotykały one sfery zarówno cielesnej, jak i duchowej. O pielęgniarce Hannie Chrzanowskiej wiedziałam niewiele. Jestem położną. Przygotowując się na przyjęcie gościa, zaczęłam poszukiwać informacji i zgłębiać życiorys, jak się okazało, tej niezwykłej osoby. Pochylając się z uwagą nad jej życiem, kontemplując i modląc się, poczułam, że błogosławiona Hanna jest mi bliska. Bliska jak matka, siostra, przyjaciółka, pielęgniarka. Jak bardzo jest obecna tu i teraz.
Jako położna służę życiu od jego początku, pomagając bezpiecznie przyjść człowiekowi na świat. Hanna Chrzanowska towarzyszyła temu życiu dalej, aż do końca, doświadczając przy tym osobistego cierpienia. Wpatrując się w jej relikwie, pamiętałam, że szła do najbardziej opuszczonych, ubogich, młodych i starych, leżących samotnie w domu, niechcianych, pogubionych. Do tych, na których większość z nas nie chciałoby nawet spojrzeć. Jaką trzeba mieć odwagę i siłę, żeby z tak niezwykłą pieczołowitością, broniąc godności - służyć człowiekowi? Jak sama mówiła: "to nieustanne pogotowie wobec wysiedlonych".
Błogosławiona Hanna Chrzanowska otworzyła mi oczy na to, co tak naprawdę znaczy służyć życiu.
"Fakt naszego wyboru, nasza akceptacja służby, o ile jesteśmy katolikami, to akceptacja powołania nas przez Boga" - mówiła. Jestem powołana do miłości każdego człowieka, bez względu na jego pochodzenie, status społeczny, warunki materialno-bytowe, wyznanie, poglądy, przynależność.
Miłości, jaką niosła Hanna, nie udźwignie się inaczej jak tylko poprzez komunię z cierpiącym Chrystusem. To obraz miłości aż po krzyż.
Moja praca to nie tylko zawód, ale też powołanie. Łaska, której nie mogę zmarnować. Na cierpienie, czy to związane z bólem rodzenia, nieuleczalnej choroby, czy pustyni duchowej nie mogę patrzeć z perspektywy własnych oczekiwań, ambicji, zysku, przedmiotowości czy rutyny.
Pragnę tak jak ona zrobić wszystko, aby do każdego człowieka, zwłaszcza cierpiącego, podchodzić z należytym szacunkiem, zawierzając to wszystko Bogu.
Błogosławiona Hanno Chrzanowska, żarem miłości Bożej promieniująca, módl się za nami."
Wspólnota
Spotkania formacyjne Oddziału Diecezjalnego Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych Polskich z siedzibą w Jeleniej Górze odbywają się w drugi piątek miesiąca w szpitalnej kaplicy pw. św. Jadwigi Śląskiej w Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej w Jeleniej Górze (od godz.18). Więcej informacji pod nr. tel. 885 304 102.
Stowarzyszenie powstało dla zrzeszenia medyków z całej diecezji legnickiej. Pierwsze oficjalne głosy o tworzeniu Oddziału pojawiły się pod koniec 2022 roku, a już na początku 2023 zostało ono formalnie powołane i pobłogosławione przez biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego. Opiekunem duchowym, z nominacji biskupiej, został ks. Dariusz Markowicz - Diecezjalny Duszpasterz Służby Zdrowia i Osób Chorych, kapelan szpitala WCSKJ.