Nowy numer 17/2024 Archiwum

Lubin. Pomoc dla rodziców dzieci z w spektrum autyzmu

Najczęściej rodzice dzieci w spektrum autyzmu są pozostawieni sami sobie. Można to zmienić - dlatego warto podać tę informację dalej.

W najbliższy poniedziałek, 22 kwietnia, w Specjalistycznej Poradni Rodzinnej im. św. Joanny Beretty Molli w Lubinie odbędzie się spotkanie dla rodziców zmęczonych, czy wręcz wypalonych psychicznie i fizycznie opieką nad swoimi dziećmi w spektrum autyzmu. Organizatorzy mówią do nich wprost - wiemy, że potrzebujecie chwili dla siebie, "naładowania baterii", ale też konkretnej wiedzy - to wszystko będzie na tych warsztatach.

Spotkanie poprowadzi Marta Michalik, pedagog z olbrzymim doświadczeniem w pracy z dziećmi z zaburzeniami w spektrum autyzmu. Warsztaty są bezpłatne dzięki miastu  Lubin, a udział w nich jest anonimowy. Obowiązują zapisy pod numerem telefonicznym poradni (697 672 275).

2 kwietnia przypada Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, dlatego warsztaty zostały zorganizowane właśnie w kwietniu. O tym, jak wielki ciężar dźwigają na swoich barkach rodzice dzieci, mówiła nam Joanna Pyzińska, dyrektorka legnickiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej Dar Losu dla dzieci z autyzmem. Sama jest mamą syna w spektrum autyzmu. Od wielu lat prowadzi też szkołę pomagającą dzieciom w spektrum, dlatego, mając własne doświadczenie przeżywania zmagań syna, rozumie innych rodziców. Ma też z nimi bezpośredni kontakt i mówi wprost:

- Oczywiście, jest to krzyż. Myślę, że każdy przeżywa to inaczej. Inaczej będzie przeżywał to rodzic, którego dziecko ma lekkie spektrum, a inaczej rodzic, który zmaga się z głębokim spektrum autyzmu swojego dziecka Myślę, że nikt nie marzy o tym, by dziecko miało autyzm. Nie spotkałam rodzica, który by się z tego cieszył. To jest ciężkie dla rodziców, zwłaszcza dla tych w podeszłym wieku. Oni mocno się zastanawiają, co stanie się z ich dorosłymi dziećmi, gdy przyjdzie im odejść z tego świata. Dzieci z autyzmem naprawdę cierpią. One potrzebują pomocy, ale nawet nie potrafią o nią poprosić. Dlatego warto diagnozować, warto poszukać pomocy, poszukać takiej szkoły jak nasza. Wtedy można chociaż trochę pomóc i dziecku, i sobie - apeluje Joanna Pyzińska. 

Warsztaty w Lubinie będą okazją do spotkania ze specjalistą, który z innej perspektywy pozwoli spojrzeć na doświadczenie nieustannego przeżywania troski o chore dziecko. 

Spotkanie odbędzie się w Lubinie przy ul. Orlej 32 od godz. 17 do 19.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy