Ponad 120 osób stawiło się w Domu Słowa, by usłyszeć kerygmat. I zbadać swoją relację z Jezusem.
W ostatnią sobotę października Centrum Formacji Ewangelizacyjnej Dom Słowa ugościło ponad 120 osób. Byli to przedstawiciele praktycznie wszystkich wspólnot, ruchów, stowarzyszeń katolickich istniejących w diecezji legnickiej.
Ten dzień skupienia miał dla wszystkich wyraźny cel - dać czas i miejsce na ogłoszenie kerygmatu o śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, a następnie pozwolić poszczególnym osobom na spotkanie z Jezusem. Czy to poprzez wspólnotową modlitwę, czy to poprzez udział w konferencjach, czy to w pracy w grupach.
Temu wydarzeniu przewodniczył bp Piotr Wawrzynek. Pobłogosławił wszystkim na początku i ogłosił im kerygmat. Podzielił się też swoimi doświadczeniami wiary w poszukiwaniu i znalezieniu żywego i kochającego Jezusa.
- Czy masz doświadczenie jakim On jest? Czy masz takie doświadczenie, że gdy zamykasz oczy, to widzisz go takim, jakim On jest? Czy masz doświadczenie, które nie jest tylko wiedzą, ale jest realnym doświadczeniem spotkania żywego, kochającego cię Jezusa? – pytał hierarcha. Aby urealnić te pytania biskup przytoczył wspomnienie ze swojego życia. Mówił, że przed laty podczas modlitwy uświadomił sobie, że ma wiedzę teologiczną, ale nie ma doświadczenia spotkania z Jezusem.
- To było wydarzenie, które podważyło we mnie sens tego, co robię. Bo jak mam pójść do ludzi i mówić im o kimś, kogo nie znam? Wiedziałem dokładnie ile świeczek powinno być przy ołtarzu i kiedy powstały poszczególne księgi Pisma Świętego. I zapragnąłem poznać Jezusa takim, jakim on jest. A wiecie jaki jest Jezus? Jest umarły. Apostołowie sami tak o nim mówią. I to jest bardzo ważne. Ogłaszamy, że Jezus umarł za nasze winy, a jest to śmierć zastępcza za moje grzechy. Zdjął dług, który mnie i ciebie obciążał – mówił biskup Piotr. – Czasami chcemy głosić kerygmat mówiąc drugiemu „Bóg cię kocha”. No i co z tego? A przecież pierwsi chrześcijanie głosili poganom najpierw „Bóg umarł za ciebie” i dopiero później „dlatego, że cię kocha”. Bóg bowiem nie godzi się na twój grzech, ale jeszcze bardziej nie godzi się na twoje potępienie – mówił biskup.
Gościem dnia był ks. dr hab. Marcin Kowalski, biblista, członek Papieskiej Komisji Biblijnej. Opierając się na naukach św. Pawła, kapłan przygotował konferencje o rozumieniu przez św. Pawła ewangelizacji oraz o tym, jak Kościół pokonywał zniechęcenie i marazm misyjny.
W ciągu dnia był czas na Eucharystię i spotkania w mniejszych grupach w poszukiwaniu odpowiedzi m.in. na pytanie o misję świeckich wśród osób niezaangażowanych w życie Kościoła.