Przed nami ogólnoeuropejska inicjatywa, w której bierze udział kilka obiektów z naszego regionu.
W całej Polsce w najbliższy weekend prawie 650 obiektów historycznych otworzy się, aby w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pokazać niedostępne na co dzień dla zwiedzających zakamarki, a specjaliści i pasjonaci kultury i sztuki zaproszą w podróż po pasjonującym świecie kultury, sztuki i historii. Na Dolnym Śląsku takimi miejscami są m.in. kościoły, muzea, pałace, biblioteki.
W naszej najbliższej okolicy będzie można odwiedzić m.in. bazyliki w Jeleniej Górze (link do wydarzenia - TUTAJ), Legnickim Polu (LINK), Bolesławcu (LINK). Ale ambicję pokazania się szerszej publiczności mają też i mniejsze miejscowości tj. Jawor (zwiedzanie fary - LINK), Miłków (zwiedzanie kościoła - LINK) czy też Gryfów Śląski (LINK).
W sobotę 9 września w godzinach od 15 do 18 Rafał Bijak, uznany historyk i przewodnik po krzeszowskim byłym opactwie cysterskim, zaprasza wszystkich chętnych do odwiedzenie miejsca, w którym rozpoczęła się wielka cysterska historia na Dolnym Śląsku. Mowa o Krzeszówku i kościele pw. św. Wawrzyńca. Dodatkowo każdy, kto pojawi się w Krzeszówku, będzie mógł zwiedzić odremontowaną i przebudowaną na dom rekolekcyjny byłą plebanię. To trzeba zobaczyć (LINK)!
Elementem dziedzictwa kulturowego są też wspomnienia historyczne bądź dawne tradycje. Jedną z nich w Karkonoszach jest tradycja obchodów święta św. Wawrzyńca na Śnieżce. O nich opowie w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu Antoni Witczak (LINK).
Dla miłośników zamków jedną z ciekawych ofert jest możliwość zwiedzenia zamku Wleń-Lenno, miejsca związanego ze św. Jadwigą Śląską (LINK).