Tutaj 4 września miała miejsce wojewódzka uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego i katechetycznego.
W tym roku to Dolnośląski Zespół Szkół w Biedrzychowicach był gospodarzem inauguracji nowego roku szkolnego w województwie dolnośląskim. Uroczystości rozpoczęły się w miejscowym kościele pw. św. Antoniego, gdzie uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście wzięli udział w Eucharystii. Centralne wydarzenie związane z uroczystym ogłoszeniem nowego roku miały miejsce już na terenie samej szkoły. Przyjechali do niej zarówno przedstawiciele samorządu wojewódzkiego z Marcinem Krzyżanowskim, wicemarszałkiem na czele, jak i przedstawiciele Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty z Romanem Kowalczykiem. To on wypowiedział "sakramentalne" słowa: "Rok szkolny 2023/2024 uważam za otwarty".
- Ta szkoła reprezentuje "genius loci", a więc geniusz, ducha miejsca. Dwiema rękami podpisuję się pod wszystkimi życzeniami, jakie dzisiaj zostały wygłoszone. Dziękuję wszystkim, którzy angażują się wychowanie i kształcenie nowego pokolenia. W tym prostym słowie ukrywa się cały ocean szacunku do państwa. Sukcesy same nie przychodzą. Potrzebny są talent oraz praca. Niezbędne są codzienny wysiłek i sumienna i cierpliwa praca. Życzę wszystkim tej wytrwałości - powiedział R. Kowalczyk.
Otwarcie nowego roku szkolnego było okazją do przekazania czeków z pieniędzmi na tworzenie w zachodniej części województwa dolnośląskiego tzw. branżowych centrów umiejętności. Otrzymali je m.in. gospodarz wydarzenia, czyli Dolnośląski Zespół Szkół w Biedrzychowicach, ale także Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Zgorzelcu. O budowie centrów mówiła Marzena Machałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji.
- Branżowe centra umiejętności to wisienka na torcie zmian w kształceniu zawodowym i technicznym, które rozpoczęły się już w 2017 roku. To, co było najważniejsze, a co realizuje branżowe centrum umiejętności, to łączenie świata biznesu ze szkołami branżowymi oraz uczelniami wyższymi. Takich centrów w Polsce powstanie aż 120 - mówiła M. Machałek.
Szkoła w Biedrzychowicach otrzymała czek na ponad 8,6 mln zł, ale cały projekt stworzenia bazy hotelowej do kształcenia pracowników tej branży pochłonie ok. 100 mln zł.