Dziennikarze "Gościa Niedzielnego" - kontakt

Zespół „Gościa Niedzielnego” tworzy ponad 130 osób pracujących w całej Polsce. Dziennikarze z głównej siedziby redakcji mieszczącej się w Katowicach piszą artykuły o wierze, życiu Kościoła, opracowują analizy społeczno-gospodarcze, omawiają kwestie naukowe i kulturalne, przygotowują reportaże z różnych ciekawych miejsc w Polsce i na świecie.

Kultura

Szymon Babuchowski

(ur. 1977) – kierownik działu "Kultura”. Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor trzech tomów wierszy. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej, wyróżniony w Konkursie Poetyckim im. x. Baki. Współpracuje z Magazynem Apokaliptycznym „44/ Czterdzieści i Cztery”, w którym prowadzi dział poezji. W wolnych chwilach czyta poezję, słucha muzyki, kartkuje przewodniki lub ogląda programy podróżnicze. Sporadycznie koncertuje z zespołem muzyki improwizowanej Dobre Ludzie, gdzie stoi za mikrofonem.
Obszar specjalizacji:
tematyka związana z kulturą, nie stroni od tematów religijnych i społecznych.
 

Barbara Gruszka-Zych

(ur. 1960) – dziennikarka działu "Kultura”. W "Gościu Niedzielnym" od 1988 r., reportażystka, poetka, krytyk literacki. Należy do: Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego oraz do Międzynarodowej Wspólnoty Ekumenicznej (IEF). Za cykl reportaży o tematyce społecznej otrzymała tytuł „Przyjaciel Ubogich Dzieci Miasta Katowice”, przyznany przez katowicki Dom Aniołów Stróżów. Za cykl reportaży o Polakach żyjących na Wschodzie w 2005 r. uhonorowana została nagrodą Polskie Pióro, przyznawaną przez Pomoc Polakom na Wschodzie. W 2005 r. otrzymała Nagrodę Kultury Miasta Czeladź (miasta rodzinnego). W 2009 r. – II nagrodę w konkursie Silesia Press za reportaż o pracowniku sonderkomando w Oświęcimiu. Była stypendystką wiedeńskiej fundacji „Janineum” (2002) i Fundacji Jana Pawła II w Rzymie (2003). Jest autorką 10 książek poetyckich oraz dwóch zbiorów reportaży: „Mało obstawiony Święty. Cztery reportaże z Bratem Albertem w tle” i „Zapisz jako…”, a także osobistego wspomnienia o Czesławie Miłoszu „Mój Poeta”. Jej utwory zostały przetłumaczone na języki: rosyjski, litewski, białoruski, ukraiński, włoski, węgierski, francuski, niemiecki, angielski, arabski.
Obszar specjalizacji:
reportaże, obszerne wywiady z ludźmi kultury i sztuki (m.in. Josifem Brodskim, Czesławem Miłoszem, Wojciechem Kilarem, Adamem Zagajewskim, Ewą Lipską, Agnieszką Holland).
 

Edward Kabiesz

(ur. 1949) – dziennikarz działu "Kultura", w latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk.  
Obszar specjalizacji:
film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna
Kontakt: edward.kabiesz@gosc.pl

 

« 5 6 7 8 9 »