Nowy numer 47/2023 Archiwum

Lubin. Koncert z Instytutem Pamięci Narodowej przejdź do galerii

W mieście rozpoczęły się obchody 41. rocznicy zbrodni lubińskiej.

W niedzielę 27 sierpnia br. w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie miały miejsce pierwsze tegoroczne wydarzenia upamiętniające 41. rocznicę tzw. zbrodni lubińskiej. Organizatorem koncertu był Instytut Pamięci Narodowej. Licznie zebranym słuchaczom zaśpiewali artyści z zespołu wokalnego ProModern.

W programie znalazła się muzyka sakralna przeznaczona na wielki tydzień, a także będąca parafrazą katolickiej mszy Requiem (za zmarłych). Łaciński tekst poszczególnych dzieł jest duchowym komentarzem o sensie ludzkiego cierpienia i związanym z nim przebaczeniem, które uwalnia do nowego życia.

Koncert otworzył kilkudniowe obchody rocznicy zabicia przez służby porządkowe m.in. Milicji Obywatelskiej, trzech lubinian podczas manifestacji, która odbyła się 31 sierpnia 1982 roku z okazji rocznicy podpisania tzw. porozumień sierpniowych.

W 2022 r. Instytut Pamięci Narodowej wznowił śledztwo w sprawie zabójstwa trzech osób, usiłowania zabójstwa dwóch innych osób oraz spowodowania obrażeń ciała u co najmniej kilkunastu innych – uczestników demonstracji ulicznej 31 sierpnia 1982 roku w Lubinie przez funkcjonariuszy M.O. i ZOMO, zacierania śladów przestępstwa i przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy państwowych, co stanowi zbrodnie komunistyczne i jednocześnie zbrodnie przeciwko ludzkości, czyli w sprawie tzw. zbrodni lubińskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy