Od dzisiaj w Domu Słowa będzie miał swoją siedzibę projekt Instytutu Pamięci Narodowej.
W czwartek 20 kwietnia br. w pomieszczeniach Centrum Formacji Ewangelizacyjnej Dom Słowa w Legnicy odbyła się uroczystość otwarcia w tym miejscu Przystanku Historia im. ks. Jerzego Popiełuszki, projektu Instytutu Pamięci Narodowej. Będzie to miejsce, gdzie będą odbywały się różnego rodzaju spotkania popularno-naukowe z zakresu najnowszej historii Polski od wykładów i wystaw począwszy, po specjalne lekcje dla uczniów z wykorzystaniem najnowszych technologii.
Przystanek otwarli biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, Karol Nawrocki, dyrektor IPN, oraz ks. Piotr Kot z Domu Słowa.
Karol Nawrocki, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Jemu przypadło pierwsze przemówienie i od razu wskazał on na cel tworzenia Przystanków Historia w takich miejscach jak Legnica:
- Nieco inaczej niż chciał Cyceron a zwłaszcza w XX wieku, historia nie jest wyłącznie nauczycielką życia. Jest także nauczycielką śmierci. Cywilizacja śmierci zaczęła powstawać w połowie XIX wieku na skutek zapisanych słów Karola Marksa i Fryderyka Engelsa. Ideologia komunistyczna znalazła sobie dom a był nim Związek Radziecki. On mordował Polaków tak w akcji polskiej w latach 30. XX wieku, a potem ramie w ramię z hitlerowskimi Niemcami doprowadził do wybuchu II wojny światowej. Ten sam system wymordował polskich żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Niestety duch komunizmu nadal unosi się nad naszymi czasami poprzez wojnę i mordowanie naszych braci Ukraińców. To dzięki takim osobom jak państwo, duchowieństwu katolickiemu, opinii publicznej i kombatantom czasu Solidarności, Polska w 2023 roku jest wolna i suwerenna a Legnica nie jest już „małą Moskwą”. Największy Polak Jan Paweł II mówił w Legnicy w 1997, że światło Chrystusa i prawda Ewangelii musi trafiać do życia społecznego. A my wszyscy musimy mieć odwagę, by tego zadania się podejmować. Światło Chrystusa musi trafiać na współczesne areopagi. Otwierając Przystanek Historia chcemy opowiadać prawdę o historii naszego narodu w XX wieku. Niech żyje wolna i niepodległa Polska! – mówił Karol Nawrocki.
Uczestnicy otwarcia mogli zwiedzić wystawę poświęconą bł. ks. Jerzemu Popiełuszce a także spróbować skorzystać z pokazu jednej z propozycji edukacyjnej Przystanku. Otóż w ramach projektu pt. Szybowcowa 87 uczniowie będą mogli poznawać wnętrze tajnego lokalu Solidarności Walczącej we Wrocławiu z lat 80. XX wieku. Nakładając google VR mogą niemal namacalnie chodzić po tym wirtualnym lokalu i czytać informacje podziemnej prasy o aresztowaniu Kornela Morawieckiego czy też włączać radio z nasłuchem na fale Służby Bezpieczeństwa.