Do kościoła pw. Miłosierdzia Bożego trafiła cząstka kości św. s. Faustyny Kowalskiej.
W Niedzielę Miłosierdzia Bożego do świątyni w Szczytnikach nad Kaczawą trafiły relikwie św. s. Faustyny Kowalskiej.
Eucharystia rozpoczęła się równo o godz. 15. Liturgię w kościele pw. Miłosierdzia Bożego sprawowali ks. Mirosław Wątruch z Mierczyc oraz ks. Zdzisław Michalski, gospodarz parafii pw. Zwiastowania Pańskiego w Bieniowicach, dla której szczytnicka świątynia stanowi kościół filialny.
Po krótkim wprowadzeniu mieszkańcy wnieśli relikwiarz z fragmentem doczesnych szczątków świętej wizjonerki, który został pobłogosławiony przez przewodniczącego liturgii kapłana. - S. Faustyna przychodzi do tej wspólnoty niejako fizycznie, by być nieustannie z nami - podkreślał ks. M. Wątruch.
- Umieszczona wewnątrz relikwiarza cząstka kości stanowi doczesną pozostałość po osobie św. s. Faustyny, Sekretarki i apostołki Pana Jezusa Miłosiernego. Niech ten wielki dar pomoże i nam poznać życie i misję św. s. Faustyny. Niech przyczyni się do zgłębiania tajemnicy Miłosierdzia Bożego i szerzenia orędzia Miłosierdzia, które zapisała w "Dzienniczku"; a także pogłębionej praktyki nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego w formach, które przekazała. Niech jej przykład zaufania Bogu i miłosiernej miłości ludzi oraz jej wstawiennictwo pomoże także nam otworzyć się na Miłosierdzie Boga, który jest źródłem i szczytem świętości - mówił kapłan na początku Mszy św.
Niedziela Miłosierdzia Bożego była również dniem odpustu. Eucharystia sprawowana była więc za całą wspólnotę parafialną oraz za dobrodziejów kościoła. Proboszcz z Mierczyc wygłosił okolicznościowe kazanie. - Promienie, które płyną z obrazu chcą ogarnąć, oczyścić, obmyć każdego człowieka, który zwróci się do Miłosierdzia Bożego o pomoc. Westchnienie: "Jezu, ufam Tobie" jest jakby otwarciem drzwi naszych serc na działanie Wielkiego Miłosierdzia Bożego - mówił duchowny, który przypomniał wiernym istotę święta oraz krótką biografię Jego apostołki.
Wierni otrzymali błogosławieństwo oraz mogli indywidualnie uczcić relikwie świętej. Relikwiarz został na stałe umieszczony pod portretem świętej, podobnie jak fragment doczesnych szczątków św. Jana Pawła II, które trafiły do kościoła już wcześniej.
Świątynia pw. Miłosierdzia Bożego została wybudowana przez i z inicjatywy mieszkańców niewielkiej, liczącej blisko trzysta osób społeczności. Przez lata Msze św. sprawowane były na parterze budynku mieszkalnego, który spłonął w 2017 r.. Nowo wybudowany kościół w ubiegłym roku konsekrował biskup legnicki.
W relikwiarzu znajduje się fragment kości świętej polskiej mistyczki. Jakub Zakrawacz /Foto Gość