Ogrodzenie ośrodka zostało przyozdobione na znak solidarności z osobami z autyzmem.
W ten sposób Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Złotoryi włączył się w obchody przypadającego na 2 kwietnia Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
– Nasze akcje nakierowane są na wzrost tolerancji i świadomości ludzi, że są wokół nas osoby, które wymagają nieco innego, specjalnego traktowania – mówi Edyta Opała, wicedyrektor złotoryjskiej szkoły.
– Z każdym rokiem w naszej placówce wzrasta liczba dzieci ze spektrum autyzmu. Środowisko zewnętrzne nie jest dla nich przyjazne. Mam tutaj na myśli świat zewnętrzny, pełen różnych bodźców sensorycznych. Nasze dzieci obarczone są różnymi zaburzeniami, np. w postaci nadwrażliwości słuchowych. Na szczęście, coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę. W marketach powstają np. tzw. ciche godziny, co bardzo nas cieszy. Pragniemy stworzyć im warunki do funkcjonowania optymalnie dopasowanego do poziomu ich możliwości – opowiada Karina Meller, nauczycielka jednego z dwóch tamtejszych oddziałów przedszkolnych (placówka organizuje wczesne wspomaganie rozwoju dzieci już od momentu, w którym lekarz zdiagnozuje u nich autyzm).
– Chcemy pokazać światu, że są takie miejsca, w których mogą dobrze się czuć, spokojnie uczyć oraz otrzymać potrzebne wsparcie – mówi K. Meller. Ich potrzeby zazwyczaj są takie same, jak u dzieci w pełni zdrowych. – To m.in. potrzeba akceptacji, miłości, zabawy. Nasze dzieci w miarę swoich możliwości uczestniczą w różnych wydarzeniach kulturalnych, wychodzą do kina, wyjeżdżają na wycieczki edukacyjne. Dedykowane im atrakcje wybieramy bardzo skrupulatnie, by zapewnić im maksymalne bezpieczeństwo sensoryczne, które sprawi, że po prostu będą dobrze się tam czuły. Na szczęście, w coraz większej liczbie miejsc ludzie są dobrze przygotowani na nasze odwiedziny – cieszy się pani Karina, która podkreśla, że u osób z autyzmem układ nerwowy funkcjonuje inaczej. – Ale przecież każdy z nas w odmienny sposób odbiera i postrzega świat, prawda? – uśmiecha się nauczycielka złotoryjskiego SOSzW .
– Nasza kadra regularnie się dokształca, nauczyciele uczestniczą w szkoleniach. Jedno z nich odbyło się w grudniu w Pradze i dotyczyło właśnie autyzmu – mówi wicedyrektor. – Staramy się zdobywać jak najwięcej wiedzy i umiejętności potrzebnych do pracy z dziećmi z autyzmem, ponieważ nie jest to zadanie łatwe – dodaje E. Opała.
Złotoryjski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu (2 kwietnia) włącza się regularnie już od kilku lat. W tym roku dzień ten wypada w niedzielę, więc już w najbliższy poniedziałek wszyscy chętni przyjdą do placówki ubrani na niebiesko.