Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Gwizdanów. O marnotrawnym synu i miłosiernym ojcu

Słowo Boże w tej parafii głosił ks. prof. Sławomir Stasiak, rektor wrocławskiego PWT.

W środę 15 marca zakończyły się czterodniowe rekolekcje, które w parafii pw. św. Urszuli w Gwizdanowie poprowadził ks. prof. Sławomir Stasiak, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Gwizdanów. O marnotrawnym synu i miłosiernym ojcu   Duchowny jest rektorem PWT we Wrocławiu. W lutym otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Fanpage parafii pw. św. Urszuli w Gwizdanowie

Motywem przewodnik nauk była przypowieść o synu marnotrawnym (Łk 15,11). - Wzięliśmy go sobie za przewodnika, z którym przeszliśmy cztery kolejne etapy: uświadomienie sobie ucieczki z domu, czyli wejście w przestrzeń oddziaływania grzechu. Drugi dzień rekolekcji to zdanie sobie sprawy z tego, że nie wystarczy samo odkrycie zła w naszym życiu. Trzeba odkryć w sobie dobro, czyli to, w czym każdy z nas jest dobry i czym mógłby służyć wspólnocie - kontynuuje ks. Sławomir. - Dalej, rozważaliśmy kwestię grzechu i tego, w jaki sposób może on uwikłać człowieka. Mówiliśmy o tym, jak bardzo potrzebujemy rzeczywistego, wręcz katechizmowego rachunku sumienia i odkrycia swoich grzechów - tłumaczył. Nauki wygłoszone w czwartym, a zarazem ostatnim dniu rekolekcji wielkopostnych poprzedziła możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania. - Ten dzień poświęciliśmy darom, które ojciec daje synowi, reprezentującemu nas. To kwestia odzyskania godności ludzkiej, godności dziecka Bożego i wolności, które symbolizują odpowiednio: obdarowanie szatą, pierścieniem i sandałami. Te dary realizują się dla nas w Eucharystii, która jest źródłem i szczytem życia Kościoła. Ona powinna karmić wiernych każdego dnia - przekonuje i zachęca ks. Stasiak.

Gwizdanów. O marnotrawnym synu i miłosiernym ojcu   Gospodarz parafii ks. Tomasz Hęś (z lewej) i ks. prof. Sławomir Stasiak (z prawej). Fanpage parafii pw. św. Urszuli w Gwizdanowie

- Takie rekolekcje stanowią swoiste wyzwanie, bowiem jesteśmy rozległą, wiejską parafią. Trzy kościoły, cztery Eucharystie z naukami dziennie. Wiem jednak, iż był to błogosławiony czas, co też widać po spowiedziach. Tyle osób w kolejce do kratek konfesjonału pamiętam jedynie sprzed pandemii. Cieszy to, że wierni, niczym syn marnotrawny, po dłuższym czasie powracają w ramiona Miłosiernego Ojca - o rekolekcjach przeprowadzonych przez ks. Stasiaka mówi ks. Tomasz Hęś, proboszcz parafii pw. św. Urszuli w Gwizdanowie.  


Ks. prof. Sławomir Stasiak jest biblistą, kapłanem diecezji legnickiej. Duchowny pracował m.in. jako prefekt w legnickim WSD czy dyrektor Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej. We wrześniu ubiegłego roku objął urząd Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, w lutym tego roku zaś, z rąk Prezydent RP Andrzeja Dudy, otrzymał tytuł profesora zwyczajnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy