Misje święte w tej parafii prowadził były przeor Jasnej Góry.
W jeleniogórskiej parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu od 26 lutego do 2 marca odbywały się misje święte, które prowadził paulin o. Bogdan Waliczek OSPPE.
− Najważniejszy był kerygmat chrześcijański. Misje stanowią bowiem przegląd chrześcijańskiego życia: od momentu chrztu świętego, poprzez poszczególne znaki sakramentalne, które towarzyszą nam w ciągu lat – mówi o. Bogdan.
Na misjach porusza się kwestie fundamentalne, a jedną z nich jest istota przebaczenia. − Pan Jezus najwięcej miejsca w swoim nauczaniu poświęca właśnie przebaczeniu. Koronnym wydarzeniem jest spotkanie ze św. Piotrem, któremu wybacza w sposób bardzo niekonwencjonalny, trzy razy pytając go o miłość. W ten sposób poucza nas, że tyle jest w nas miłości, ile zdolności do przebaczenia. Jest to swoisty test na miłość chrześcijańską – przekonuje zakonnik, który w trakcie kilkudniowego wydarzenia poprowadził m.in. modlitwę różańcową o wzajemne przebaczenie i pojednanie w parafii.
Symbole miały pomóc wiernym w zapamiętaniu istoty rekolekcji. − Starzy misjonarze mówią, że ludzie po latach może już nie pamiętają, o czym była homilia, ale na pewno pamiętają znaki, w których brali udział – uśmiecha się duchowny. Jednym z nich było przejście wiernych pod rozłożoną księgą Pisma Świętego. – Wiara rodzi się ze słuchania słowa Bożego (Rz 10,17). By to zrobić, należy w nie „wejść”, a nie stać obok. Wtedy można doświadczyć Bożego działania. On jest przecież obecny w swoim słowie – przekonuje paulin. − Próbowaliśmy to symbolicznie przeżywać, wchodząc w dom słowa, czyli przechodząc pod dachem uczynionym z Pisma Świętego – dodaje.
Ojciec Bogdan Waliczek OSPPE jest obecnie kustoszem sanktuarium MB Pocieszenia w Biechowie, a w latach 2005−2008 był przeorem jasnogórskich paulinów. − Dla mnie to zawsze radość głosić w parafii, której patronuje nasza Matka, ponieważ czuję się tam jak u siebie w domu, na Jasnej Górze. W trakcie misji tam więc, gdzie mogłem, wplatałem na przykład wspomnienia stamtąd czy informacje o istocie naszej paulińskiej duchowości – mówi o kilkudniowej wizycie w jeleniogórskiej parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się