W Kościele obrządku wschodniego obowiązuje kalendarz juliański. Zasadniczą różnicą między tym kalendarzem a gregoriańskim jest to, że istnieje 13-dniowe przesunięcie między obchodami poszczególnych świąt liturgicznych. I tak kiedy wierni rzymskokatoliccy (ale także członkowie innych chrześcijańskich denominacji wyłonionych z Kościoła rzymskokatolickiego już po reformie gregoriańskiej, czyli m.in. luteranie i kalwini) świętują Boże Narodzenie 25 grudnia, w domach wiernych Kościołów wschodnich dniem przywitania nowo narodzonego Zbawiciela jest 6 stycznia. Podobnie jest na przykład z Wniebowzięciem NMP – katolicy świętują je 15 sierpnia, a grekokatolicy 28 sierpnia.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Czytasz fragment artykułu
Subskrybuj i czytaj całość
już od 14,90 zł








