Z prelekcją w Duszpasterstwie Ludzi Pracy '90 wystąpiła Alfreda Walkowska. Na wydarzeniu obecny był biskup legnicki.
W czwartek 15 grudnia w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy odbyło się 339. spotkanie w ramach Duszpasterstwa Ludzi Pracy’90.
Wydarzenie rozpoczęło się Eucharystią, a po niej uczestnicy przenieśli się do sali św. Józefa, gdzie odbył się wykład Alfredy Walkowskiej.
Bp Andrzej Siemieniewski powiedział kilka słów o świętej z Bingen. Jakub Zakrawacz /Foto GośćTeolog oraz twórczyni Polskiego Centrum św. Hildegardy w Legnicy starała się odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule prelekcji: „Zwycięstwo kobiecej świętości Hildegardy z Bingen, czyli o tym, czy doktor Kościoła potrzebuje obrony".
- Przestrzegam przed bezkrytycznym przyjmowaniem wszystkiego, co znajdziemy o niej w mass mediach. Przy lekturze opracowań z dziedziny medycyny hildegardowej zawsze musimy pamiętać o rozgraniczeniu, co pochodzi od świętej Hildegardy, a co od współczesnego autora - mówiła A. Walkowska.
Prelekcji towarzyszył pokaz slajdów. Jakub Zakrawacz /Foto Gość- Nie możemy rościć sobie prawa do jakiegokolwiek poprawiania doktor Kościoła, bowiem ten tytuł daje gwarancję, że w dorobku osoby, którą określa, nie ma niczego, co mogłoby stanowić dla katolika duchowe zagrożenie - prelegentka mówiła o naukowej spuściźnie św. Hildegardy, która w 2012 r. została kanonizowana i przyznano jej tytuł Doktora Kościoła (przeznaczony dla świętych, którzy „wnieśli znaczący wkład w pogłębienie zrozumienia misterium Boga i wydatnie powiększyli bogactwo doświadczenia chrześcijańskiego”). - Jej nauczanie jest owocem współpracy z łaską Bożą, co daje nadprzyrodzone poznanie przez miłość i jako takie przynosi największy pożytek ludowi Bożemu - mówiła prelegentka. - Musimy zawsze pamiętać o istocie tego nauczania, przywrócić mu właściwe proporcje. Wierność przekazowi wymaga również uwzględniania szerszego kontekstu historycznego i naukowego, a także kontekstu nauczania Kościoła. Aby Hildegarda nie pozostała w świadomości społecznej jedynie świętą od orkiszu, musimy również pamiętać o holistycznym spojrzeniu również na nią i jej naukę - zachęcała słuchaczy.
W wydarzeniu wziął udział bp Andrzej Siemieniewski, który już w czwartek 12 stycznia wygłosi kolejną prelekcję w ramach DLP’90 pt. "Rozeznawanie znaków naszego czasu i odkrywanie podszeptów Ducha Świętego". Co ciekawe, hierarcha w swojej książce pt. "Boży płomień. Chrzest w Duchu Świętym" pisał o doświadczeniu świętej z Bingen w rozdziale "Płomienny Duch mistyków" (do przeczytania w całości na TUTAJ).
Duszpasterstwo Ludzi Pracy'90 od lat prowadzi Andrzej Stanisław Potycz. Jakub Zakrawacz /Foto Gość