W parafii pw. św. Józefa w Olszynie powstał wartościowy program, który promuje małżeństwo i rodzinę.
Otrzymaliśmy relację z inauguracji parafialnego programu promałżeńskiego i prorodzinnego, jaki powstał w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Olszynie (dekanat Lubań). Nosi on tytuł „Lilia dla św. Józefa– Ozdoby życia rodzinnego” i jest żywym pomnikiem kultu tego świętego w parafii i niejako uzupełnieniem tegorocznej radości, jaką był powrót po renowacji ołtarza głównego oraz umieszczenia w nim nowego wizerunku Oblubieńca NMP.
Ks. Bogusław Wolański, proboszcz miejscowej wspólnoty, tłumacząc skąd wziął się pomysł na taki program mówi wprost, że ma to być promocja dobra, jakim jest małżeństwo.
Anna Bińczyk- Myśląc o tym zacząłem któregoś wieczoru spisywać na kartce małżeństwa, które regularnie praktykują uczestniczenie we Mszy św. niedzielnej. W przeciągu kilkudziesięciu minut powstała lista 70 małżeństw – relacjonuje ks. Bogusław Wolański. – Pomyślałem sobie – kontynuuje, że trzeba wykorzystać ten potencjał. Wówczas powstała idea programu „Lilia dla św. Józefa – Ozdoby życia rodzinnego”. Został zredagowany list do konkretnych małżonków z zaproszeniem do ofiarowania lilii dla św. Józefa podczas Mszy św. niedzielnej o godz. 10.00, kiedy to w kościele jest dużo dzieci i młodzieży. Na razie dyżury zostały rozpisane do końca stycznia, ale sukcesywnie będą zapraszane kolejne małżeństwa – relacjonuje ksiądz proboszcz. Cieszy fakt, że wszyscy zaproszeni chętnie przystępują do programu, bo zdają sobie sprawę, że ich świadectwo to zasiew ziarna pod przyszłe plony nowych małżeństw i rodzin. Młode pokolenie musi zobaczyć, na czym opiera się społeczeństwo i co czyni je szczęśliwym – dodaje kapłan.
Anna Bińczyk w swojej relacji tak opisuje inicjatywę: "dyżurni małżonkowie przesyłają księdzu proboszczowi swoje zdjęcie ślubne i datę zawarcia małżeństwa. Przed Mszą św. o godz. 10.00 zdjęcie jest wyświetlane na ekranie telewizora w kościele. Małżonkowie siedzą w pierwszej ławce i są przedstawiani przez księdza proboszcza.
Zgromadzeni wierni brawami dziękują im za odważne świadectwo. Następnie podczas procesji z darami przynoszą do ołtarza lilię i wkładają ją do przygotowanego wazonu. To atrybut św. Józefa, a małżonkowie w ten sposób dziękują Bogu razem z naszym Patronem za swoje małżeństwo i rodzinę. W Modlitwie Powszechnej jest wezwanie za ich małżeństwo. Kolejny ważny krok to wspólna Komunia św. Jako pierwsi, zaproszeni przez kapłana, podchodzą do ołtarza i przyjmują Ciało Pańskie. To czytelny znak, że zwornikiem ich małżeństwa jest Jezus Chrystus, którego zaprosili do swojej wspólnoty podczas zawierania sakramentu małżeństwa. Na koniec liturgii częstują wszystkie dzieci cukierkami, ukazując w tym sposób słodycz małżeństwa mężczyzny i kobiety. Jako pamiątkę świadectwa otrzymują specjalny certyfikat ze zdjęciem odnowionego ołtarza i błogosławieństwem kapłana.
Program przewidziany jest na kilka lat, by każde chętne małżeństwo mogło w nim wziąć udział. Wierzymy głęboko, że ten zasiew ziarna czyniony przez małżonków wyda obfity plon w przyszłości.