Nowy numer 13/2024 Archiwum

Lubin. Ciemne średniowiecze?

Stereotypy o trwającym ponad tysiąc lat okresie historii łamał będzie prof. Jacek Kowalski.

W piątek 18 listopada w sali teatralnej kościoła pw. św. Jana Bosko w Lubinie odbędzie się kolejny Salezjański Kociołek Kultury.

Tym razem, gościem spotkań z wartościami będzie dr hab. Jacek Kowalski, prof. UAM, historyk sztuki, który wygłosi wykład pt.: "Blask średniowiecza, mrok oświecenia".

Czego dotyczyć będzie prelekcjai? - Nie jest wymysłem współczesności dyskredytowanie poglądów mających swe korzenie w chrześcijaństwie określając je, jako "średniowieczne", dodając jeszcze w celu wzmocnienia przymiotnik "ciemne” – pisze dr Zbigniew Rudnicki, członek wspólnoty Wiara i Rozum, działającej przy lubińskiej parafii pw. św. Jana Bosko. - Wiele natrudzono się nad tym , by ten okres kojarzył się z tym co najgorsze : krwawe wojny religijne , stosy, zabobon i ciemnota ludu, tortury... Wielkie "zasługi" w tym względzie mieli przedstawiciele doby oświecenia (chociaż już w renesansie rozpoczęto działania mające na celu zohydzenie epoki christianitas). Tymczasem wielu współczesnych nie wie, lub nie pamięta o tym, że w tym trwający 1000. lat okresie położono fundamenty pod to, co dziś rozumiemy jako "Europę". To właśnie w tamtej epoce powstały najdoskonalsze dzieła ludzkiego ducha , takie jak katedry i uniwersytety. To także wtedy wynaleziono narzędzie, które zrewolucjonizowało życie ludzi, a było to skonstruowanie pługa. Rzadko mówi się dziś o tym, że w tym rzekomo zacofanym okresie wielką wagę przykładano do higieny osobistej, czemu miał służyć rozbudowany system łaźni miejskich. Średniowiecze, w przeciwieństwie do czasów nowożytnych, nie praktykowało niewolnictwa – opowiada prowadzący salezjańskie „Kociołki” .

Wydarzenie z udziałem prof. Kowalskiego odbędzie się już w piątek 18 listopada o godz. 18.30 w sali teatralnej kościoła pw. św. Jana Bosko w Lubinie.


Prof. dr hab.Jacek Kowalski to historyk sztuki, poeta, pieśniarz, publicysta, tłumacz literatury starofrancuskiej, autor kilkudziesięciu książek naukowych i popularnonaukowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy