Nowy numer 15/2024 Archiwum

Legnica. Oświadczenie proboszcza katedry

Ks. Robert Kristman odniósł się do decyzji radnych miasta ws. patronatu dla miasta św. Piotra i Pawła.

W niedzielę 13 listopada ks. Robert Kristman, proboszcz parafii katedralnej oraz Wikariusz Generalny Diecezji Legnickiej, oficjalnie ustosunkował się do niedawnej decyzji radnych miasta Legnicy, którzy odrzucili prośbę mieszkańców o poparcie inicjatywy, by św. Piotra i Pawła ustanowić patronami miasta. O taki patronat poprosiły radnych środowiska katolickie Legnicy. 

Radni, przeważającymi głosami klubów Platformy Obywatelskiej oraz KWW Tadeusza Krzakowskiego, odrzucili wniosek. Maciej Kupaj z klubu radnych Platformy Obywatelskiej, szef komisji skarg, wniosków i petycji Rady Miejskiej opiniował za odrzuceniem wniosku. W uzasadnieniu powołał się przy tym na Konstytucję RP.

- Zgodnie z artykułem 22 punkt 5 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej „władze publiczne w Rzeczpospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym”. Rada Miejska Legnicy jest organem stanowiącym miasta Legnicy, to jest organem władzy publicznej i w celu zachowania konstytucyjnej bezstronności w sprawach przekonań religijnych odmawia przyjęcia wniosku - argumentował Kupaj.

Ks. Robert Kristman odniósł się do decyzji radnych podczas każdej niedzielnej Eucharystii:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy