Dwaj duchowni, katolicki i protestancki, 9 września 1822 roku pobłogosławili to miejsce.
W piątek 9 września na głównej alei cmentarza przy ul. Wrocławskiej została otwarta wystawa poświęcona 200. rocznicy poświęcenia i oddania do użytku tej miejskiej nekropolii.
Z okazji przypadającej w tym roku rocznicy miasto wraz z Muzeum Miedzi przygotowało plenerową wystawę. Na ekspozycji są prezentowane mapy, panoramy miasta, zdjęcia i dokumenty dotyczące cmentarzy wyznaniowych w początkach XIX w. oraz historii nekropoli przy ul. Wrocławskiej.
- Legnicka nekropolia to szczególne miejsce, miejsce pamięci o naszych bliskich. Dla nas, historyków, to miejsce, na którym pochowano znanych, zasłużonych legniczan. Cmentarz jest jednym z najstarszych obiektów na terenie naszego miasta, stąd pomysł na wystawę w 200. rocznicę powstania. Jego historię w skrócie opisaliśmy na wystawie, którą będzie można do początku listopada oglądać przy alei głównej - mówi Marcin Makuch, dyrektor Muzeum Miedzi.
Po raz pierwszy przedstawiona zostanie unikatowa ikonografia i archiwalia, m.in. kolorowe akwarele inspektora budowlanego H. Wolffa ze wstępnymi projektami kaplicy cmentarnej z 1869 r., fotografie utrzymanego w stylu art deco wnętrza budynku krematorium, a także rysunki zapomnianej artystki Elfriede Springer czy zdjęcia tzw. cmentarza leśnego. Na szczególną uwagę zasługuje bogata kolekcja fotografii H.Krafta z lat 20. i 30. XX w., pozyskana ze zbiorów Ratsarchiv Stadtverwaltung Görlitz. Prezentowane są także unikatowe archiwalne zdjęcia ze słynnych pogrzebów w powojennej Legnicy, m.in. zamordowanego w 1959 r. taksówkarza oraz Lidii Nowikowej z 1965 r. Obejrzeć można także zdjęcia radzieckiego cmentarza wojennego przed przebudową w latach 70. XX w. oraz kwater cywilnych.