Pijarskie centrum kultury uczy i wychowuje najmłodsze pokolenia jeleniogórzan.
Przy pijarskiej parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Jeleniej Górze-Cieplicach działa Centrum Kultury Calasanz, miejsce pozwalające dzieciom nie spędzać czasu na ulicy.
– Oprócz zajęć świetlicowych, jak codziennie odrabianie lekcji i korepetycje, mamy liczne warsztaty, jak popularne lekcje kulinarne dla dzieci – mówi o. Piotr Różański SP, dyrektor Centrum Kultury Calasanz. W placówce aktualne są również trendy planszówkowe. – Z o. Łukaszem co chwilę spoglądamy na nowe gry, które pojawiają się na rynku. Wyszukujemy i testujemy je – opowiada o. Różański.
Wśród zajęć znajdziemy nawet warsztaty kulinarne, gdzie dzieci uczą się m.in. tworzyć listę potrzebnych zakupów, kroić składniki, przygotowywać różne dania i we właściwy sposób podawać je stołu. Centrum Kultury Calasanz /FBJerzy Zwatrzko w świetlicy udziela się już od ponad 15 lat. Najpierw jako wolontariusz, obecnie jako wychowawca. − Dzieci poznają różne techniki plastyczne, jest praca w papierze, drewnie, posługiwanie się najprostszymi narzędziami. Z elementów pralki można zrobić np. świecznik – uśmiecha się pan Jerzy. – Pomagamy również dzieciom w odrabianiu zadań domowych, bo niestety w większości domów nikt im w tym nie pomoże, mamy również zajęcia z elementami socjoterapii, pracujemy z uczuciami – opowiada wychowawca.
Mężczyzna, który ukończył resocjalizację, wskazuje na ważny element codziennych zajęć dla dzieci, prowadzonych od poniedziałku do piątku od 15.00 do 18.00 − Dzieci niestety często są zaniedbywane, po szkole wychodzą na dwór i łobuzują. Czasem wpływ domu rodzinnego jest tak silny, że i tak idą swoją drogą, czyli „drogą dzielnicy”, niezwiązaną ani z Kościołem ani nauką. Potem żałują – wspomina rozmowy z niektórymi wychowankami po latach. – Pracując z dziećmi, mamy nadzieję, że w każdym z nich coś jednak zostanie, zakiełkuje i wyda owoce – dodaje opiekun.
„Calasanz” tworzą przede wszystkim wolontariusze. Placówka utrzymuje się ze środków własnych i dotacji, które pozwalają urozmaicać dzieciom czas, który najczęściej spędziłyby na ulicy.
W ramach Centrum Kultury "Calasanz" działają również m.in. krąg biblijny, grupy wsparcia; odbywają się spotkania terapeutyczne i socjoterapeutyczne czy dedykowane seniorom sesje „Calasanz60+”.