Wydarzenie stanowiło kolejną okazję do przypomnienia o dramacie jeńców uwięzionych w niemieckim obozie Stalag VIII A, który z muzyką związany jest w sposób szczególny.
W czwartek 11 sierpnia w Europejskim Centrum "Pamięć, Edukacja, Kultura" - miejscu pamięci Stalag VIII A w Zgorzelcu odbył się koncert kwintetowy pt. "Zapomniana muzyka w Stalagu VIII A".
- W centrum dzisiejszego koncertu będzie głównie muzyka Leo Smita, holenderskiego kompozytora, który został zamordowany w obozie w Sobiborze. Dobraliśmy repertuar, który pasuje do tego miejsca, w którym mnóstwo jeńców spotkało ogromne cierpienie, ale też były tworzone sztuka i muzyka - mówiła Magdalena Zielińska-König ze Stowarzyszenia "Meetingpoint Memory Messiaen" e.V. - To przedstawiciel artystów będących jeńcami wojennymi i więźniami obozów koncentracyjnych, którzy musieli wybierać, co ze sobą zabrać i często były to właśnie płótno, farba czy instrument - dodała prowadząca koncert.
W piątek odbyło się uroczyste zakończenie dwutygodniowego kampusu wakacyjnego "Worcation", podczas którego 22 młodych ludzi z Polski, Niemiec, Ukrainy i Włoch poznawało historię Stalagu VIII A, jednego z byłych niemieckich obozów jenieckich z czasów II wojny światowej.
Oprócz warsztatu historycznego odbył się również pokaz grupy teatralno-muzycznej. - Młodzież w trakcie "Worcation" poznawała historię. Pracowała również z teatrem i muzyką, by wyrazić ją na nowo. Nie chodzi o to, by bagatelizować historię, lecz pomóc młodym ludziom znaleźć w sobie uczucia, które być może kiedyś towarzyszyły jeńcom. Emocje przecież zostają z nami na dłużej. Zapraszamy do projektów, podczas których młodzi sami mogą badać historię i tworzyć coś nowego na bazie tego, co już się wydarzyło. Chcemy budować pokojową Europę. Trzeba nam o tym mówić, przypominać i nad tym pracować - tłumaczy pani Magdalena.
- Meetingpoint Memory Messiaen e.V. jest stowarzyszeniem działającym po stronie niemieckiej, ale w ścisłej łączności z Fundacją "Pamięć, Edukacja, Kultura" w Zgorzelcu. Żyjemy w symbiozie. Nasze projekty odbywają się po stronie polskiej, a zapraszamy do nich osoby z obu krajów. Jesteśmy dwujęzyczni i w taki właśnie sposób przygotowywane są nasze materiały. Naszym głównym celem jest przepracowanie historii byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A, która łączy zarówno historię Polaków, jak i Niemców. Przebywało w nim ok. 120 tys. jeńców z różnych krajów Europy, jak i całego świata - mówi pani Magdalena.
Leżący na terenie Zgorzelca niemiecki obóz dla jeńców stał się miejscem szczególnie znanym dzięki Olivierowi Messiaen, francuskiemu kompozytorowi, który w trakcie kilkumiesięcznego uwięzienia skomponował tam "Kwartet na koniec czasu". - Stworzył wspaniałe dzieło, które staje się punktem wyjścia do drugiej strony naszej działalności, czyli muzyki i szeroko rozumianych projektów w sferze kultury oraz sztuki. Wierzymy, że często potrafią one przekazać więcej niż samo słowo i wykład - przypomina M. Zielińska-König.
Czwartkowy koncert łączył się z Mistrzowskim Kursem Harfowym. Organizatorzy zapraszają również na sobotę o godz. 19.30 do Kulturforum Görlitzer Synagoge, gdzie wystąpi szóstka jego uczestników pochodzących z Czech, Niemiec i Polski.