Nowy numer 38/2023 Archiwum

Znowu zwiedzimy Mauzoleum Piastów Śląskich

Franciszkanie i Muzeum Miedzi w Legnicy podpisali stosowne porozumienie.

Już od 1 czerwca Mauzoleum Piastów Śląskich znajdujące się przy kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy znowu będzie otwarte dla zwiedzających. Chętnym będzie służył odpowiedni przewodnik turystyczny. Jest to możliwe dzięki porozumieniu zawartemu przez parafię oraz Muzeum Miedzi.

- Niezwykle cieszymy się z sukcesu tego porozumienia. Będące częścią kościoła mauzoleum jest bowiem wyjątkowo cennym zabytkiem w skali regionu, ale i w skali Polski. To obiekt, który budzi olbrzymie zainteresowanie nie tylko historyków sztuki, ale wszystkich zainteresowanych historią i sztuką - mówi Marcin Makuch, dyrektor Muzeum Miedzi w Legnicy.

Ruch turystyczny wraca do Mauzoleum po prawie dekadzie prac ratunkowych dla tego miejsca. W tym czasie trzeba było ratować całą konstrukcję przed zawaleniem się stropu, wzmacniać ściany, a dopiero na końcu zająć się restaurowaniem wnętrza Mauzoleum. Tutaj spoczywają ostatni członkowie śląskiego rodu Piastów, w tym ostatni panujący Piast w historii - książę Jerzy Wilhelm.

Zwiedzanie mauzoleum będzie możliwe cały rok od środy do piątku od godz. 10 do 14, o ile nie będzie wtedy sprawowana liturgia. Obowiązuje telefoniczna rezerwacja – pod nr 76 862 49 49. Bilet kosztuje 5 zł i można go kupić w kasie Muzeum Miedzi w godzinach pracy placówki.

Mauzoleum Piastów w Legnicy powstało w latach 1677-1679 i jest pierwszą na Dolnym Śląsku barokową kaplicą grobową. Należy do najwybitniejszych zabytków epoki łączących w harmonijną całość wszystkie dziedziny sztuki: architekturę, rzeźbę i malarstwo. To właśnie tu spoczywają ostatni z rodu Piastów.

Kościół św. Jana służy miejscowej parafii rzymskokatolickiej do odprawiania nabożeństw, udzielania sakramentów oraz praktykowania życia religijnego w każdej innej formie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast