W katolickiej podstawówce odbył się warsztat nt. cyberbezpieczeństwa dzieci.
Dzięki współpracy legnickiego koła Związku Dużych Rodzin 3+ oraz Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Franciszka z Asyżu (i przy finansowym wsparciu KGHM Polska Miedź SA) odbyły się warsztaty dla rodziców na temat cyberbezpieczństwa dzieci.
Szkolenie przeprowadził Mariusz Kania, na co dzień pracujący w sferze informatyki, jednak jak sam mocno podkreśla, przede wszystkim jest rodzicem. I to właśnie różnego rodzaju wyzwania związane z cyberbepieczeństwem własnych dzieci sprawiły, że zainteresował się tym problemem.
- Rodzice nie zdają sobie sprawy, jak bardzo dzieci żyją w sieci. Jak często nasze pokolenie nie nadąża z rozumieniem internetu. Wielu rodziców wychodzi z założenia, że przeglądnęli sms-y bądź przejrzeli Messengera w dziecka telefonie, nie znaleźli nic niepokojącego, więc wszystko jest OK. Nie, nie jest! Mamy historie przeglądarek, mamy inne aplikacje, mamy komunikatory w grach... Dlaczego o tym mówię? Dzieci często realniej żyją w sieci niż w rzeczywistym świecie. Cyberprzemoc, wyzwiska, memy na swój temat- to może załamać dziecko. Dodatkowo mamy mnóstwo złych ludzi, szukających naiwnych dzieciaków- od naciągaczy, przez złodziei po pedofilów. W sieci czeka na dziecko mnóstwo niebezpieczeństw - mówi Mariusz Kania.
W czasie spotkania poruszane były problemy z całego spectrum obecności dzieci w sieci m.in. bezpiecznych aplikacji, kontroli dziecka telefonu, kontroli haseł czy czasu korzystania z urządzeń internetowych, dostępności stron "dla dorosłych", możliwości kupowania przez internet a także, co nie mniej ważne, uzależnienia od internetu. Był też poruszony problem prywatności i poziomu kontroli, jaki rodzice mają prawo narzucać dzieciom.