O tolerancji i koncepcji wojny sprawiedliwej opowiadała prawnikom prof. Teresa Grabińska.
W środę 27 kwietnia w Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy odbyło się kolejne spotkanie Duszpasterstwa Prawników Diecezji Legnickiej. Po Eucharystii uczestnicy przeszli do auli, w której dr hab. Teresa Grabińska, profesor Akademii Wojsk Lądowych im. T. Kościuszki we Wrocławiu, rozpoczęła wykład o chrześcijańskich podstawach tolerancji. Wystąpienie bazowało na myśli wybitnych polskich kapłanów i prawników Stanisława ze Skarbimierza i Pawła Włodkowica; polskich arian (socynian) oraz Johna Locke’a, angielskiego filozofa, polityka i ekonomisty.
− Studiowanie polskiej myśli politycznej, praktyka polityczna i wzorce kulturowe wskazują na to, że w Polsce myślenie o tolerancji i jej wdrażanie wyprzedzało w czasie podobne zjawiska w Europie − mówiła Grabińska. − W Koronie Królestwa Polskiego, a potem w Rzeczypospolitej Obojga Narodów ludy różniące się pod względem etnicznym, narodowościowym, kulturowym i wyznaniowym miały możliwość pokojowego współistnienia we wzajemnym poszanowaniu – tłumaczyła w oparciu o koncepcję wojny sprawiedliwej, ujętej przez średniowiecznego kapłana i prawnika z Polski.
Teoria ta jest często przywoływana w kontekście dzisiejszych wydarzeń za naszą wschodnią granicą. − Niewątpliwie Ukraińcy walczą w wojnie sprawiedliwej, ale Skarbimierczyk przekonywał, że każda wojna jest złem. Niezależnie od tego, czy ludzie walczą sprawiedliwie, czy nie, są narażeni na destrukcję moralną i różnego rodzaju piętno – mówiła profesor.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się