Maja Gołuszko najlepsza

Bolesławianka wygrała ogólnopolską Olimpiadę Teologii Katolickiej.

W Płocku odbył się finał tegorocznej Olimpiady Teologii Katolickiej (OTK). Tematem zmagań uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski było Boże miłosierdzie. Wszystko jest związane pierwszym objawieniem Jezusa Miłosiernego św. s. Faustynie, do jakiego doszło w 1931 właśnie w Płocku.

Na finałowe zmagania do Płocka pojechało dwoje przedstawicieli diecezji legnickiej. Maja Gołuszko z parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa z Bolesławca i uczennica Zespołu Szkół Elektronicznych w tym mieście, która okazała się najlepszą teolożką młodego pokolenia w Polsce. W finale pokonała bowiem pozostałych 81 przedstawicieli 41 diecezji z Polski.

- Bardzo się cieszę z tego zwycięstwa, bo poziom był naprawdę o wiele trudniejszy niż na poziomie diecezjalnym. W finale jedną z nagród jest indeks na wybraną uczelnię i chyba z tego skorzystam, bo chciałabym studiować teologię - mówi Gościowi Legnickiemu Maja Gołuszko. - Dotychczas interesowałam się głównie trynitologią, czyli działem teologii mówiącym o Trójcy Świętej, więc przygotowanie do olimpiady, której tematem było Boże miłosierdzie, pozwoliło mi poznać temat miłosierdzia. Bardzo dużo się dowiedziałam, a dodatkowo teraz mogłam pozwiedzać Płock i miejsce pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego. To było fascynujące doświadczenie. Cieszę się też, że przyjechałam tutaj do Płocka, ponieważ poznałam bardzo wielu fajnych kolegów z różnych stron Polski, którzy też interesują się teologią- mówi Maja Gołuszko.

W finale w Płocku pierwszego dnia zmagań, w piątek 1 kwietnia, uczestnicy rozwiązywali test pisemny, a w sobotę 2 kwietnia odpowiadali na pytania ustne. Jak czytamy na stronie organizatorów, pytano m.in. o to, jakimi hebrajskimi terminami określane jest miłosierdzie przez papieża Franciszka w nauce rekolekcyjnej „Na drodze »prostoty ewangelizacyjnej«” (rahamim, hesed, eleos); trzeba było także wymienić krakowian z XV wieku, którzy trafili na ołtarze (byli to Stanisław Kazimierczyk, Szymon z Lipnicy, Michał Giedroyć, Izajasz Boner, Świętosław ze Sławkowa, Jan Kanty); pytano także, którzy z księży byli prawdopodobnie spowiednikami św. s. Faustyny Kowalskiej w Płocku (ks. Wacław Jezusek, ks. Adolf Modzelewski, ks. Ludwik Wilkoński).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..