30 lat temu powstała diecezja legnicka. Z tej okazji w katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła biskup legnicki Andrzej Siemieniewski odprawił Mszę Świętą dziękczynną.
W piątek 25 marca 2022 roku przypadała 30. rocznica erygowania diecezji legnickiej. Z tej okazji w legnickiej katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła biskup legnicki Andrzej Siemieniewski odprawił Mszę Świętą dziękczynną.
- Piękna i tryumfalna pieśń rozpoczęła naszą dzisiejszą liturgię, obwieszczając uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to początek wielkiego zwycięstwa Boga nad grzechem i śmiercią. Zwycięstwa w Jezusie Chrystusie. Dzisiaj modlimy się też z wielką wdzięcznością za dar istnienia diecezji legnickiej. Modlimy się też bardzo gorąco z intencją prośby z o pokój na Ukrainie. Modlimy się za wszystkich uchodźców, naszych gości. O otwartość naszych polskich serc, by godnie i po przyjacielsku przyjąć potrzebujących schronienia - mówił na początku liturgii biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.
W homilii biskup legnicki wskazywał, że historia ludzkości to „jedna wielka prośba o znak”. – Ileż takich próśb wznosi się od czterech tygodni do Boga o pokój? Odpowiedź Boga zawsze jest większa niż możemy się spodziewać. Odpowiedzią Boga jest Jego obecność wśród nas. Bóg posłał Swojego Syna. Trzeba więc mieć ufność, że to co jest spisane w Piśmie Świętym, spełni się. „Pan sam da nam znak”. Dziękujemy dzisiaj za ten dzień Zwiastowania. Dzień początku obecności Syna na ziemi. Odpowiedzi Boga – mówił biskup legnicki.
Diecezja legnicka powstała na mocy papieskiej bulli „Totus Tuus Poloniae populus”, którą wydał Jan Paweł II. Pierwszym biskupem legnickim został mianowany Tadeusz Rybak, a biskupem pomocniczym bp Adam Dyczkowski.
Reforma w zasadniczy sposób zmieniła ona kształt administracyjny Kościoła w Polsce. Na mocy papieskiej bulli powołanych zostało 13 nowych diecezji (bielsko-żywiecka, elbląska, ełcka, gliwicka, kaliska, legnicka, łowicka, radomska, rzeszowska, sosnowiecka, toruńska, warszawsko-praska, zamojsko-lubaczowska), a osiem dotychczasowych zostało podniesionych do rangi archidiecezji.
Nasza została wyodrębniona z archidiecezji wrocławskiej. Co ciekawe dokończeniem reformy było wydzielenie 2004 roku diecezji świdnickiej z części diecezji legnickiej oraz archidiecezji wrocławskiej.