Skauci ruszyli szlakiem, którym przemierzał kiedyś Karol Wojtyła.
W niedzielę 10 października obchodziliśmy XXI Dzień Papieski. W wigilię tego dnia, jak co roku, z Sobieszowa na Chojnik wyruszyły jeleniogórskie dzieci i młodzież, z których większość stanowili Skauci Europy.
− Karol Wojtyła gościł tu ze swoimi studentami od 2 do 3 września 1956 r., gdy rowerowo przemierzali trasę prowadzącą m.in. przez Bolesławiec, Lwówek Śląski, Gryfów, Lubomierz, Świeradów, Szklarską Porębę – opowiada ks. Stanisław Bakes, kapelan harcerzy diecezji legnickiej. – Gdy dotarli do Sobieszowa, weszli na Chojnik. Na pamiątkę tego wydarzenia w 2007 r. został tam poprowadzony szlak papieski, który od kilkunastu lat przemierzają Skauci Europy, mając wpisane to w swój program formacyjny – opowiada kapłan. – To piękne przeżycie duchowe, a przy tym powitanie jesieni, kiedy Chojnik przybiera piękne, żółto-czerwono-zielone barwy – dodaje kapłan.
Homilię do druhów i druhen wygłosił ks. Stanisław Bakes, kapelan harcerzy diecezji legnickiej. Jakub Zakrawacz /Foto GośćPrzed pandemią w wędrówkach uczestniczyły cały jeleniogórsko-legnicki męski hufiec skautów oraz hufce żeńskie harcerek z Gryfowa Śląskiego i Legnicy. W tym roku symbolicznie wyruszyły dwa szczepy z Jeleniej Góry. – Podtrzymujemy tradycję, oczekując na lepsze czasy – tłumaczy ks. Bakes.
Jeleniogórscy Skauci Europy. Jakub Zakrawacz /Foto GośćSpotkania rozpoczynają się Eucharystią w kościele pw. św. Marcina w Jeleniej Górze-Sobieszowie. W zależności od wyprawy, dalej następuje zazwyczaj wspólne przejście do Parku Narodowego. Uczestnicy dzielą się na mniejsze grupki i, modląc się Różańcem lub biorąc udział w Drodze Krzyżowej, w małych grupkach wędrują już na szczyt Chojnik.
Na zamku są zwykle podejmowani przez kasztelana, a później udają się przed dwie tablice pamiątkowe. Po modlitwie i postawieniu zniczy rozpoczyna się gra. – W tym roku poświęcona życiorysom św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego – opowiada ks. Bakes.