Alumni rozpoczęli nowy rok formacji oraz studiów teologicznych.
W środę 6 października odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego oraz formacyjnego we wspólnocie Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej. Wydarzenie rozpoczęło się od modlitwy w seminaryjnej kaplicy, gdzie pod przewodnictwem biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego została odprawiona Eucharystia. Najważniejsze słowa inauguracji, a więc „Rok akademicki 2021/2022 uważam za otwarty”, padły z ust ks. dr. Piotra Kota już podczas spotkania w dużej auli WSD.
W uroczystości wzięli udział biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup-senior Stefan Cichy, a także biskup pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch. Obecność bp. Bałabucha podkreślała zmiany, jakie dokonują się w formacji seminaryjnej w Polsce. Otóż ten rok akademicki jest pierwszym w historii diecezji legnickiej, a także diecezji świdnickiej, w którym żaden kleryk nie rozpocznie studiów teologicznych w ramach formacji kapłańskiej.
Co prawda 7 kleryków rozpoczęło swoją formację w ramach roku propedeutycznego, jednak studia rozpoczną dopiero za rok. Teraz będą się formować zgodnie z nowym dokumentem Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia. Wśród nich są: Piotr Baran z Kłodzka (diecezja świdnicka), Michał Mielniczuk z Jeleniej Góry-Maciejowej, Konrad Skuratko z Mierczyc. – Nasz pobyt w domu formacyjnym w Legnicy nie jest długi, ponieważ mija właśnie jego piąty dzień. Pierwsze dni to był dla nas czas nawiązywania znajomości i poznawania siebie nawzajem oraz tego, co nas czeka w tym roku – tłumaczy Piotr Baran. Konrad dodaje: – Jesteśmy razem od kilku dni i czuję z tego powodu radość i spokój. Jestem w miejscu, w którym zawsze pragnąłem być. Jesteśmy teraz na rozpoczęciu roku formacji i cóż, czujemy szacunek wobec tych wszystkich oficjeli, jednak cieszę się, że mogę ich poznawać, bo to oni niedługo będą nas formować na naszej drodze – mówi kleryk.
Podczas inauguracji prorektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu ks. Rajmund Pietkiewicz podkreślał, że teologia jest jak rzeka, która (...) płynie przez wieki, aż do naszych czasów (...). Cytując zaś św. Jana od Krzyża mówił, że (...) teologia musi być mistyczna. Musi być połączona z kontemplacją. Życzmy sobie, aby nasze studiowanie teologii było takie, jak pisze Jan od Krzyża – by miało coś z mistycyzmu. Żeby nie było to tylko przyswajanie wiedzy, ale przede wszystkim doświadczenie Boga żywego, który nam się objawia przez miłość.(...)
Za wyniki osiągnięte w trakcie studiów nagrodę otrzymał dk. Artur Jaguszczak, a za wyniki w poprzednim roku akademickim kl. Aleksander Soból oraz kl. Mateusz Posmyk.
Zgodnie ze zwyczajem podczas inauguracji obecny był gość specjalny, który został poproszony o wykład inauguracyjny. W tym roku zaszczyt ten przypadł w udziale ks. prof. Markowi Starowieyskiemu z Warszawy. W swoim przemówieniu przedstawił swoje argumenty w temacie „Kryzys kultury chrześcijańskiej a seminarium”.