Nowy numer 37/2021 Archiwum

Zmiany w kształceniu kleryków

Diecezje legnicka i świdnicka uruchamiają wspólny rok propedeutyczny dla swoich alumnów.

Zgodnie z nowymi zasadami formacji prezbiterów w Kościele, zatwierdzonymi przez papieża Franciszka, alumni przychodzący do seminarium duchownego rozpoczynają swoją formację od roku propedeutycznego. Diecezja legnicka otworzy taką formację razem z diecezją świdnicką w Legnicy, przy ul. Grunwaldzkiej.

Poniżej komunikat biskupa Andrzeja Siemieniewskiego, w którym tłumaczy on ideę takiego roku propedeutycznego:


Komunikat o utworzeniu domu formacyjnego Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy dla etapu propedeutycznego

W dniu 8 grudnia 2016 roku Papież Franciszek zatwierdził nowe zasady formacji prezbiterów w Kościele, które przygotowała Kongregacja ds. Duchowieństwa. Dokument zatytułowany „Ratio institutionis sacerdotalis” wyrasta z doświadczenia Kościoła, który w zmieniających się okolicznościach społeczno-kulturowych pragnie jak najlepiej realizować misję powierzoną mu przez Jezusa Chrystusa. Nowy program formacji kapłańskiej, zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej, musiał zostać dostosowany do warunków życia konkretnych Kościołów partykularnych, tak by jak najlepiej odpowiadał na ich aktualne potrzeby i wyzwania. W tym kontekście biskupi polscy zebrani na 388. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski ogłosili, że w dn. 10 kwietnia 2021 roku Kongregacja ds. Duchowieństwa zatwierdziła dokument „Droga formacji prezbiterów w Polsce. Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”, który w Kościele w Polsce stanowi aplikację ogólnych zasad zawartych w Ratio z 2016 roku.

Bardzo ważną częścią nowego programu formacyjnego prezbiterów jest właściwe ukształtowanie procesu przygotowania kandydatów do święceń kapłańskich, co zasadniczo dokonuje się w seminariach duchownych. W obecnym czasie w Kościele zauważono, że z racji na złożone i bardzo dynamiczne przemiany w świecie, konieczne jest wydłużenie drogi formacyjnej między innymi o tzw. etap propedeutyczny, który „w polskich seminariach diecezjalnych i zakonnych powinien trwać przynajmniej rok czasu” (RF 257). Dokument Kongregacji precyzuje, że „etap ten powinien odbywać się w odrębnej wspólnocie, w innym niż seminarium miejscu, pod stałą opieką prefekta etapu propedeutycznego” (RF 257).

W związku z tym, po konsultacjach z osobami odpowiedzialnymi za formację, postanowiłem wraz z Biskupem Świdnickim o utworzeniu takiego domu formacyjnego wspólnego dla diecezji legnickiej i świdnickiej. Ośrodek ten w tym roku będzie się mieścił w budynku przy ul. Grunwaldzkiej 50 w Legnicy.

Powierzając całą wspólnotę seminaryjną opiece Matki Bożej i św. Józefa oraz patronów naszej diecezji, zachęcam cały Kościół legnicki o wypraszanie potrzebnych łask dla wszystkich powołanych do kapłaństwa oraz za te osoby, którym zostało powierzone zadanie kształtowania przyszłych prezbiterów.

+ Andrzej Siemieniewski, Biskup Legnicki

Zmiany w kształceniu kleryków   Budynek WSD w którym będą mieszkali alumni roku propedeutycznego Jędrzej Rams /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama