Malowidło uczciło kombinat. Nie tylko dobrze wygląda, ale i oczyszcza powietrze.
Na ścianie budynku należącego do spółki ZANAM został namalowany ogromny mural. Okazją do jego powstania jest jubileuszu 60-lecia istnienia KGHM Polska Miedź SA. Malowidło zostało w całości poświęcone mieszkańcom zagłębia miedziowego oraz pracownikom kombinatu. Co ciekawe, przy tworzeniu tego ogromnego dzieła posłużono się miedzią! Z jednej strony to niezwykle trafne działanie marketingowe holdingu, z drugiej – działanie ekologiczne.
– Mural jest oszczędny w formie, ale w symboliczny sposób odzwierciedla tożsamość Zagłębia Miedziowego i KGHM. Odnosi się do naszych dwóch najważniejszych zasobów. Pracownicy to największy kapitał firmy, a ich sylwetki są namalowane farbą z zawartością miedzi. To surowiec przyszłości i największe dobro Zagłębia Miedziowego – mówi Lidia Marcinkowska-Bartkowiak, dyrektor naczelny ds. komunikacji w KGHM.
Dzieło najpiękniej wygląda na godzinę przed zachodem słońca. Mieni się złociście, a miedź nabiera głębokiego czerwonego koloru. Do stworzenia tego wielkoformatowego obrazu użyto tylko dwóch kolorów: czerni i miedzi. Czarne tło odnosi się do barw górniczych i symbolizuje ciemność podziemi kopalni, to także kolor galowego stroju górnika.
– To jedyny na świecie mural wykonany płynną miedzią. Aż 100 m kw. jest pokrytych farbą z tym metalem – zdradza Łukasz Bieniek z IDEAMO, autor projektu. – Pomysł na murale malowane miedzią to nasz oryginalny koncept. Z kolei czarne tło to farba antysmogowa. To naprawdę wyjątkowe połączenie – tłumaczy artysta.
Farba antysmogowa użyta w muralu oczyszcza tyle powietrza, ile dziewięćdziesiąt drzew.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się