Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Jelenia Góra. Feretron znaleziony w piwnicy

Nowenna do św. Józefa w tej parafii z Zabobrza ma dodatkowy wymiar.

W środę 10 marca rozpoczęła się nowenna do św. Józefa. Modlitwa ta ruszyła także w parafii pw. św. Wojciecha w Jeleniej Górze.

Duszpasterze zaplanowali, że każdego dnia modlitwy, a będzie ich dziewięć, w szczególny sposób będą zapraszani mężczyźni. Jednak każdego dnia będzie to trochę inna grupa, chociaż zapewne wielu z nich odnajdzie się nie tylko w jednej.

W środę 10 marca szczególnie zaproszeni powinni czuć się ojcowie. W czwartek 11 marca rodziny chrześcijańskie z dziećmi – oraz ruchy rodzinne (m.in. Domowy Kościół, Różaniec Rodziców). W piątek 12 marca - kawalerowie, 13 marca - mężowie, 14 marca - wdowcy, 15 marca - służba liturgiczna, 16 marca - chłopcy (także ci przygotowujący się do I Komunii Świętej), 17 marca (środa) różaniec mężczyzn (męskie Róże Różańcowe i Męski Różaniec a 18 marca - noszących imię Świętego - Józefów i Józefy.

Dodatkowo codziennie podczas wieczornego odmawiania nowenny, przed ołtarz będzie wnoszony feretron przedstawiający św. Józefa. Ks. Stanisław Bakes, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha, z uśmiechem wspomina, że feretron został niedawno przypadkowo znaleziony.

Jelenia Góra. Feretron znaleziony w piwnicy   Ten obraz zawiśnie w kościele św. Wojciecha Jędrzej Rams /Foto Gość

- Znaleźliśmy go niedawno na plebani. To było podczas robienia porządków związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Padł wówczas pomysł, żeby może wykorzystać ten feretron do modlitwy za ojców i mężczyzn. Widzimy bowiem wielki kryzys ojcostwa. Próbujmy zrobić coś, by wyjść naprzeciw mężczyzn, którzy coś chcą ze sobą zrobić, szukają jakiegoś umocnienia. Może modlitwy, może formacji. Stąd też korzystając z okazji postanowiliśmy zaprosić mężczyzn do modlitwy nowenną do św. Józefa i zaproponować im wnoszenie każdego dnia feretronu z wizerunkiem Józefa - mówi ks. Stanisław Bakes.

W tym momencie feretron znajduje się po prawej stronie kościoła. Na koniec nowenny tj 18 marca, zastąpi go w tym miejscu obraz-kopia malowidła z narodowego sanktuarium św. Józefa z Kalisza. Parafianie przywieźli go przed rokiem z pielgrzymki do Kalisza a panowie-ochotnicy z parafii zaproponowali i zrobili własnoręcznie ramę do obrazu. Zainstalowanie tego właśnie obrazu Świętej Rodziny ma związek z trwającym Rokiem Świętego Józefa i rozpoczynającym się 19 marca br. Rokiem Rodziny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy