Nowy numer 17/2024 Archiwum

Dolnośląska twierdza Solidarności

Czy znasz nazwiska bohaterów strajków w Jeleniej Górze, Pieńsku, Lubinie? Są to praktycznie całkowicie zapomniane postacie...

Dzięki współpracy "Gościa Niedzielnego" oraz Instytutu Pamięci Narodowej i Centrum Historii "Zajezdnia" z Wrocławia powstał niezwykły portal internetowy o Solidarności na Dolnym Śląsku. Można go znaleźć pod adresem www.twarzesolidarnosci.gosc.pl.

W sierpniu 1980 r. gorączka strajków ogarnęła cały Dolny Śląsk. Włączyło się w nie prawie 50 miejscowości i kilkaset zakładów pracy - nie tylko we Wrocławiu, ale też w Wałbrzychu, Legnicy, Polkowicach i Jeleniej Górze. Dziś część faktów i uczestników tamtych dni wciąż pozostaje mało znana. Projekt "Twarze Solidarności" ma przywrócić pamięć o tych zapomnianych wydarzeniach i bohaterach dolnośląskiego Sierpnia '80.

W zakładce poświęconej Dolnemu Śląskowi znajdziemy biogramy takich zapomnianych już lokalnych bohaterów Solidarności postaci, jak m.in. ks. Jerzy Gniatczyk, Jan Madej z ZG Polkowice, Kazimierz Majewski z Fabryki Narzędzi w Jeleniej Górze, Roman Niegosz - pierwszy przewodniczący "S" w Jeleniej Górze, Michał Orlicz z Jeleniej Góry (zakłady Polfa), Andrzej Piesiak z Jeleniej Góry (Urząd Telekomunikacyjny), Andrzej Poroszewski i Ryszard Sawicki z ZG Rudna.

- Ten portal powstał po to, byśmy nie zapomnieli o tych, którzy faktycznie budowali potęgę oporu wobec władzy. Chcielibyśmy, żeby młodzi mogli wejść, znaleźć ojca, dziadka i powiedzieć z dumą: "Popatrz, to mój przodek, bohater" - mówił Andrzej Grajewski, redaktor "Gościa Niedzielnego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy