Nowe przepisy dwóch saksońskich okręgów uderzyły w swobody religijne katolików i protestantów.
Od czwartku 10 grudnia br. na terenie okręgów (niem. Landkreis) Görlitz i Bautzen leżących na terenie Saksonii obowiązuje zakaz udzielania Komunii Świętej tak podczas nabożeństw katolickich, jak i protestanckich. Decyzja obu starostów jest związana z działaniami na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem COVID-19. Rozporządzenia w obu okręgach dosłownie zabraniają „spożywania rytualnych potraw i napojów przez gości” na „zgromadzeniach Kościołów i wspólnot religijnych w celu wykonywania praktyk religijnych”.
Biskup Wolfgang Ipolt, ordynariusz katolickiej diecezji Görlitz, wyraził swoje zaskoczenie i zdziwienie taką decyzją władz powiatu. Według hierarchy decyzja nie była (wbrew wcześniejszym porozumieniom na linii państwo - Kościół) konsultowana z Kościołami. Wyraził gotowość do rozmowy z władzami w celu wyjaśnienia m.in. sposobu udzielania Komunii Świętej.
Bp Wolfgang Ipolt, ordynariusz diecezji Görlitz. Jędrzej Rams /Foto GośćBiskup Ipolt, komentując tę sytuację dla niemieckiego portalu katholisch.de stwierdził, że "jest to wyraźne naruszenie prawa do swobodnego wyznawania religii. Wierzę jednak, że to nie zła wola, ale jedynie ignorancja doprowadziła do zaostrzenia przepisów". Hierarcha uważa, że nowe, zbyt restrykcyjne przepisy, wynikają z braku wiedzy urzędników i polityków o tym, jak sprawuje się Eucharystię, jak daleko zostały wprowadzone w ostatnim czasie obostrzenia covidowe wewnątrz Kościoła, a także i tego, że przyjmowanie Komunii Świętej nie jest obowiązkowe.
Katolicy wyrazili chęć rozmowy i naprawy przepisów, ale nie wykluczyli odwołania się do sądu administracyjnego w Dreźnie.