Przeczytajcie niezwykłą historię odnalezienia, renowacji i poświęcenia organów w Osieku.
W niedzielę 22 listopada 2020 r. w Osieku koło Lubina w dniu parafialnego odpustu w uroczystość Chrystusa Króla i wspomnienie św. Cecylii zostały poświęcone organy. Ze względu na sytuację epidemiczną udział w tej uroczystości wzięli oddelegowani parafianie i przedstawiciele lokalnego samorządu. Ceremonii przewodniczył, pochodzący z Osieka, tegoroczny neoprezbiter – ks. Mateusz Nawrot.
Aby przybliżyć historię, trzeba cofnąć się pamięcią o kilka lat i przywołać osobę śp. ks. Piotra Dębskiego. To właśnie ks. Piotr, najpierw jako dyrektor Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Legnicy oraz dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Legnicy odnalazł w zaciszu legnickiej świątyni Zboru Zielonoświątkowego “Anastasis” przy ulicy Henryka Pobożnego, nieużywany od kilku lat instrument organowy. Po wykonaniu pomiarów okazało się, że instrument idealnie pasuje na chór osieckiej świątyni. Podjęto wtedy próbę negocjacji warunków jego odkupienia. Jednakże ciężka choroba ks. Piotra, która przyszła nagle, stanęła na przeszkodzie w realizacji celu, jakim było przeniesienie instrumentu z Legnicy do Osieka.
Eucharystia podczas której poświęcono odzyskany instrument. Parafia OsiekJesienią 2019 roku ks. Piotr, mimo bardzo trudnej sytuacji zdrowotnej, odnowił kontakt ze wspólnotą Zielonoświątkowego Zboru. Odbyło się spotkanie, na którym byli obecni: pastor ze Zboru Zielonoświątkowego pan Marek Tomczyński, proboszcz parafii z Osieka ks. Wojciech Skowron SDB oraz przedstawiciel Rady Ekonomicznej osieckiej parafii pan Artur Tórz oraz wykonawca planowanej renowacji instrumentu pan Andrzej Wolański z Lubania. W ostatnich dniach październiku 2019 roku instrument został zakupiony przez parafię rzymskokatolicką w Osieku.
Od listopada 2019 do marca roku 2020 roku, po demontażu i przewiezieniu wszystkich elementów, trwała renowacja zabytkowej części instrumentu oraz wykonanie dodatkowego, nowego głosu.
Poświęcenie instrumentu. Parafia Osiek.Budowniczym instrumentu jest firma: Schlag & Söhne z siedzibą w Świdnicy. Prospekt organowy wykonany jest w stylu neogotyckim, pochodzi z okresu jego budowy tj. roku 1899. Instrument posiada 8 głosów. Stół gry, wbudowany w przednią ścianę instrumentu, wyposażony w dwa manuały. Nad klawiaturą znajduje się dwanaście uchylnych manubriów włączających poszczególne głosy oraz urządzenia dodatkowe.
W czasie liturgii w dniu 22 listopada modliliśmy się w intencji dobrodziejów tego przedsięwzięcia (90 rodzin z parafii w Osieku i zgromadzenie salezjańskie) oraz śp. ks. dr. Piotra Dębskiego. Na zakończenie ks. proboszcz wyraził podziękowania szczególnie zaangażowanym osobom, wręczając im przygotowane na tą okoliczność pamiątki z wizerunkiem osieckiego „Tryptyku św. Dziewic”.