W Polkowicach można już oglądać rocznicowy mural.
W czwartek 28 sierpnia w Polkowicach na bloku przy ulicy 11 lutego, blisko szybu ZG Rudna Zachodnia, zaprezentowano mural "Dziękujemy za Solidarność". Jego prezentacja zainaugurowała cykl wydarzeń miejskich, upamiętniających 40. rocznicę powstania NSZZ "Solidarność".
W prezentacji muralu wzięli udział m.in. burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki, oraz Jan Tabor i Wiesław Pawłowski ze Stowarzyszenia Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego.
- Podczas strajków i protestów w roku 80. czerpaliśmy z protestów z lat np. 1968 czy 1970. Myśmy nie strajkowali na ulicach, ale w naszych zakładach pracy. Tam powstawała, rodziła się Solidarność przez duże "S" i ta solidarność międzyludzka przez małe "s". Myśmy czerpali bardzo mocno także z nauczania Jana Pawła II. Walczyliśmy o sprawy socjalne, a dopiero w dalszym planie rysowały się jakieś sprawy ogólnopolskie. Niemniej podpisane porozumienia w Gdańsku odzwierciedlały problemy całego kraju. Te pierwsze strajki, później tzw. festiwal Solidarności, dały nam bardzo dużo, bo myśmy się tu poznawali i tworzyli zręby późniejszego całego ruchu Solidarności. Dlatego rocznica strajków jest tak ważna - mówił Jan Tabor.
Miejsce powstania muralu nie jest przypadkowe, tędy bowiem wiodła najkrótsza trasa pomiędzy szybem Rudna Zachodnia a centrum Polkowic. Tą drogą górnicy uciekali, tutaj ustawiali się mieszkańcy miasta, podczas pacyfikacji kopalni w grudniu 1981 roku.
Powstanie muralu kosztowało 40 tys. zł. Połowę dało miasto, połowę Fundacja KGHM Polska Miedź. Mural ma 200 m kw. powierzchni. Powstał w siedem dni, a tworzyło go czterech artystów związanych z firmą Good Looking Studio z Warszawy. Aby dzieło mogło powstać, czekano na oficjalną zgodę władz NSZZ "Solidarność" na użycie ich nazwy i znaku Solidarności. Związek zgodził się na wykorzystanie ich znaków rozpoznawczych.