- Oddajemy hołd tym, którzy walczyli o naszą wolność - mówił dr Jan Szarek, prezes IPN, na polkowickim rynku.
We wtorek 21 lipca na rynku w Polkowicach dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, otworzył wystawę "Tu rodziła się Solidarność". Jest to jedna z kilkudziesięciu wystaw poświęconych strajkom z lipca i sierpnia 1980 r., jakie tego dnia zostały odsłonięte w całej Polsce.
Jest to więc ogólnopolska inicjatywa IPN, która nią pokazać, jak masowe było pragnienie zmian w Polakach w tamtym roku i że strajki odbyły się w całej Polsce, nie tylko w słynnych stoczniach Gdańskiej i Szczecińskiej. IPN postanowił podkreślić najważniejsze miejsca strajków w różnych regionach Polski. Dlatego Polkowice nie zostały wybrane przypadkowo. To właśnie tutaj od 18 do 21 lipca 1980 r. strajkowali górnicy kopalń miedzi KGHM - ZG Rudna.
We wrześniu 1980 r. w ZG Rudna zawiązał się Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, a górnicy poparli 21 postulatów gdańskich. Górnicy dzielnie podjęli strajki w obliczu wprowadzenia stanu wojennego w grudniu 1981 r., a także wielokrotnie manifestowali swój sprzeciw wobec komunistów.
- Zagłębie miedziowe było jednym z najważniejszych miejsc strajków, nie tylko na mapie Dolnego Śląska. Było taką pięścią oporu wobec władz. Tak było w 1980 r., ale i w późniejszych latach. Strajkowały Polkowice, Głogów, Legnica... To było nie do zatrzymania. Kiedy powstał tutaj Region Zagłębia Miedziowego NSZZ "Solidarność", był on jednym z największych regionów w kraju. Po 16 miesiącach legalnej działalności przyszedł stan wojenny i swoista próba dla tych ludzi. Oni pozostali wierni ideałom Solidarności pomimo brutalnych pacyfikacji strajków. Później były tu przecież słynne manifestacje, a wśród nich Lubin, miejsce zbrodni i zabicia 3 robotników. Musimy pamiętać o tym wszystkim. Robotnicy doskonale zdawali sobie sprawę, z kim podejmują walkę. Niedaleko stąd stacjonował garnizon radziecki. Siła świata pracy upominającego się o godność, sprawiedliwość, prawdę i wolność okazała się silniejsza niż tony zbrojnego sprzętu. Po 40 latach taką wystawą oddajemy hołd wszystkim tym, którzy wówczas walczyli o te ideały - mówił dr Jarosław Szarek.
Od 14 sierpnia wystawę będzie można zwiedzać we Wrocławiu. Wszystko zostanie zwieńczone otwarciem głównej wystawy "Tu rodziła się Solidarność" w Warszawie.