Dolnośląski konserwator zabytków wpisał na listę zabytków "talerze" ze Śnieżki.
Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków poinformował opinię publiczną, że "Budynek wysokogórskiego obserwatorium meteorologicznego im. Tadeusza Hołdysa położony na szczycie góry Śnieżka został wpisany do rejestru zabytków województwa dolnośląskiego. Nietypowy jak na czas powstania projekt często porównywany był do obiektu kosmicznego, a inspiracji doszukiwano się w modnym w owym czasie temacie UFO. Sami architekci wielokrotnie podkreślali, że inspiracją był surowy, pozbawiony roślinności krajobraz szczytu Śnieżki."
Obserwatorium powstało w latach 1969-1974. Projektantami byli Wojciech Lipiński i Waldemar Wawrzyniak. Wcześniej stało tam poniemieckie schronisko oraz obserwatorium meteorologiczne.
Obecnie najstarszym budynkiem na szczycie Śnieżki jest kaplica pw. św. Wawrzyńca. Jej budowę zaczęto w 1665 roku za rządów krzeszowskiego opata Bernarda Rosy, tego, któremu zawdzięczamy obecny wygląd krzeszowskiego sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Od 1981 roku, czyli 300. rocznicy poświęcenia kaplicy, każdego 10 sierpnia, czyli we wspomnienie św. Wawrzyńca, który jest patronem m.in. przewodników górskich, na szczycie Śnieżki obchodzony jest odpust ku jego czci.