Od soboty będzie można zobaczyć m.in. księgę z jeleniogórskiej bazyliki mniejszej z podpisem ks. Karola Wojtyły.
Od soboty 16 maja br. w Muzeum Miejskim "Dom Gerharta Hauptmanna" w Jeleniej Górze-Jagniątkowie będzie można zwiedzać wystawę pt. "Pilnujcie mi tych szlaków!". Zgromadzono na niej fotogramy i ciekawe pamiątki dokumentujące turystyczne dokonania przyszłego papieża, wówczas 36-letniego księdza Karola Wojtyły, który z grupą krakowskich przyjaciół - młodych naukowców - odbył turystyczną wycieczkę po Ziemi Jeleniogórskiej.
- Niedaleko nas, w Sobieszowie, znajduje się zamek Chojnik, w którym to w 1956 roku gościł 36-letni wówczas ks. Karol Wojtyła. Przyjechał tutaj z grupą kolegów i koleżanek z Uniwersytetu Jagiellońskiego z Krakowa - mówi Janusz Skowroński, dyrektor Muzeum. - Szlak istnieje od 2007 roku. Udało mi się przed laty ustalić, że wyprawa przebiegała następująco: przyjechali pociągiem do Bolesławca, następnie wsiedli na rowery i trasą przez m.in. Mirsk, Świeradów, Szklarską Porębę, Jelenią Górę, Kowary, Świebodzice, Wałbrzych, dotarli do Świdnicy, gdzie ks. Karol wsiadł powrotem do pociągu i wrócił do Krakowa. Wyprawa zajęła im 5 dni - mówi dyrektor.
Zwiedzający zobaczą także rzecz bezcenną dla Jeleniej Góry i chyba także diecezji legnickiej. Ks. Karol Wojtyła rzadko bywał na Dolnym Śląsku. Dlatego tym cenniejsza jest księga posług liturgicznych, do której wpisują się księżą sprawujący Eucharystie w danym kościele, znajdująca się na co dzień w bazylice mniejszej pw. św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze.
- Mamy coś unikalnego - to jest jedyny rowerowy szlak papieski na świecie! Dlatego myślę, że warto przyjechać do Jagniątkowa - mówi Janusz Skowroński, dyrektor Muzeum Miejskiego „Dom Gerharda Hauptmanna”.
Honorowy patronat nad wystawą objęli wspólnie Jerzy Łużniak - prezydent Jeleniej Góry oraz ks. Bogdan Żygadło, dziekan rejonu jeleniogórsko-kamiennogórskiego i proboszcz bazyliki mniejszej pw. św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze. Wystawa doszła do skutku dzięki współpracy muzeum z Fundacją Szlaków Papieskich z Krakowa i jej prezes, Urszulą Własiuk.
Muzeum można zwiedzać (tylko indywidualnie) codziennie w godz. 9.00-17.00 (oprócz poniedziałków).