Nowy numer 38/2023 Archiwum

Bolesławiec. Apel do parafian... i każdego diecezjanina

Troszczymy się o rodzinę, najbliższych i sąsiadów. Jesteśmy solidarni w modlitwie. Pamiętajmy także, by zatroszczyć się o naszą parafię.

Już od blisko dwóch tygodni obowiązują państwowe obostrzenia dotyczące gromadzenia się na nabożeństwach w kościołach. Oprócz sfery czysto religijnej, dotykają one także spraw całkowicie przyziemnych. Wśród nich są chociażby te związane z praktycznie całkowitym wstrzymaniem możliwości zdobywania przez parafie funduszy niezbędnych m.in. na opłacanie rachunków za śmieci, prąd, wodę, a także podatków odprowadzanych do Urzędu Skarbowego czy też na utrzymanie kurii diecezjalnej.

Bardzo wiele parafii prowadzi remonty, najczęściej z pieniędzy pozyskanych z kredytów, a te trzeba co miesiąc spłacać. Są też parafie, które gromadzą pieniądze na tzw. wkład własny do różnego rodzaju projektów dofinansowywanych przez np. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Mając na uwadze powyższe problemy, członkowie Rady Parafialnej z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bolesławcu wystosowali apel o wsparcie do wiernych z tej parafii. Śmiało mogą go jednak wziąć sobie do serca, a przede wszystkim odpowiedzieć na niego, mieszkańcy każdej innej parafii w diecezji legnickiej:

Drodzy Parafianie!

Żyjemy w szczególnym czasie. Przygotowując się na przeżywanie Triduum Paschalnego, męki Pana naszego Jezusa Chrystusa i świętowania Jego Zmartwychwstania, jesteśmy świadkami wydarzeń, które mają miejsce na całym świecie. Świat pogrążony w pandemii, żyje niepewnością jutra, dążąc do ograniczenia jej skutków. Z każdym dniem jesteśmy świadkami dramatów ludzkich, walki o życie, heroiczności i poświęcenia tych, którzy niosą pomoc zarażonym chorym. Świat, jaki znamy, znalazł się na krawędzi widma ekonomicznego kryzysu. Jest to sytuacja bez precedensu, która w takim wymiarze ma miejsce po raz pierwszy.

Prawie każdego dnia w trosce o życie obywateli wprowadzane są nowe ograniczenia i nakazy. Ze zrozumieniem przyjmujemy ograniczenia w życiu społeczno-gospodarczym i troskę państwa. Z pokorą przeżywamy także ograniczenia dla wiernych w uczestniczeniu w Eucharystii i nabożeństwach.

W tym trudnym czasie, jednoczymy się na czuwaniu modlitewnym w naszych domach. Przeżywanie Mszy Świętej przed telewizorem i duchowe przyjęcie Pana Jezusa to trudne doświadczenie. Wielu wiernych uważa, że to czas wyjątkowych rekolekcji, jakich jeszcze nie przeżywaliśmy. Nadchodzące święta Zmartwychwstania Pańskiego po raz pierwszy celebrowane będą bez udziału wiernych. Świadomość niemożności celebrowania we wspólnocie parafialnej istoty naszej wiary, zwycięstwa Chrystusa nad grzechem, napawa bólem i cierpieniem. Wierzymy i modlimy się razem z całym Kościołem Pielgrzymującym, że z pomocą Bożą przezwyciężymy pandemię i wszelkie trudności.

W tych dniach troszczymy się o rodzinę, najbliższych i sąsiadów. Jesteśmy solidarni w modlitwie. W trosce o potrzebujących wielu jest gotowych nieść także pomoc materialną. Bądźmy także solidarni jako parafianie w trosce o nasz Kościół. Łącząc się duchowo w modlitwie, pamiętajmy, że bez naszej ofiarności będzie trudniej utrzymać bieżące stałe wydatki parafii, szczególnie w dłuższej perspektywie trwania epidemii. Dlatego zwracamy się z prośbą do Was, Drodzy Parafianie, aby w tym trudnym czasie, jeżeli tylko jesteśmy w stanie, wspomagać naszą parafię tak, jak to czynimy w każdą niedzielę.

Złożenie ofiary na konto parafii, nawet najmniejszej kwoty, będzie wyrazem troski i odpowiedzialności za sprawy całej wspólnoty parafialnej. (...)

Członkowie Rady Parafialnej Parafii MBNP w Bolesławcu

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast