Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zgorzelec. Kapłan skazany na 5 lat więzienia

Nieprawomocnym wyrokiem sąd skazał ks. Piotra M. na bezwzględne więzienie.

W piątek 13 marca br. w Sądzie Rejonowym w Zgorzelcu zapadł wyrok skazujący ks. Piotra M., byłego proboszcza w parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Ruszowie (diecezja legnicka) na 5 lat bezwzględnego więzienia. Sąd orzekł też dożywotni zakaz zajmowania stanowisk związanych z opieką nad małoletnimi a także 15-letni zakaz kontaktowanie się z pokrzywdzonymi w tej sprawie. Ksiądz ma zapłacić też 25 tys. zł nawiązki dla każdej z pokrzywdzonych osób. Prokurator dodał, że wymierzona kara jest zgodna z tą, której domagało się oskarżenie. Proces M. był utajniony.

Kapłan został zatrzymany przed rokiem. Prokuratura oskarżyła go o czyny pedofilskie wobec dwóch dziewczynek. Po zatrzymaniu duchownego prokuratura zaapelowała o zgłaszanie się do niej osób, które mogły zostać pokrzywdzone przez podobne zachowanie zatrzymanego w innych placówkach w których pracował, m.in. we Wrocławiu, Jędrzychowicach czy Niedźwiedzicach. Zrobiło to aż 18 osób. Ze względu na przedawnienie prokuratura nie włączyła jednak relacji poszkodowanych do trwającego postępowania.

Wyrok nie jest prawomocny. Obrona zapowiedziała apelację.

Ks. Waldemar Wesołowski, rzecznik prasowy diecezji legnickiej, potwierdza, że biskup legnicki podjął działania od strony kanonicznej. Duchownemu grozi wydalenie ze stanu kapłańskiego. Może to zrobić tylko Stolica Apostolska, po rozpatrzeniu akt sprawy. Te mogą zostać przesłane do Watykanu z diecezji legnickiej dopiero po uprawomocnieniu się wyroku sądu w Polsce. Skazany kapłan obecnie ma kościelny zakaz sprawowania sakramentów.

Kapłan utrzymuje, że został pomówiony i że jest niewinny.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama