Nowy numer 43/2020 Archiwum

Roraty w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy przejdź do galerii

Późnym popołudniem wiele dzieci odwiedza kościół przy ul. Ojców Zbigniewa i Michała.

W czwartek 19 grudnia odwiedziliśmy kolejną parafię, by zobaczyć jak wyglądają odprawiane w niej tegoroczne Roraty. W kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy nie zabrakło lampionów, gitary, wspólnego śpiewu i odkrywania historii życia kard. Stefana Wyszyńskiego.

Przed rozpoczęciem Mszy św. dzieci ustawiły się za kapłanami i służbą liturgiczną, by światłem lampionów rozpromienić wejście uroczystej procesji. Następnie swoje małe pochodnie pozostawiły na schodach ołtarza, a same zajęły miejsce na przedzie kościoła, gdzie czekał na nie o. Jan Janus OFM Conv, proboszcz parafii.

– Wracamy do wielkiego wydarzenia, do wieczoru 16 października 1978 r. Tamtego dnia około godz. 18 nad Kaplicą Sykstyńską ukazał się biały dym. Wtedy właśnie 111 kardynałów wybrało na papieża Karola Wojtyłę, pochodzącego zza żelaznej kurtyny, czyli z kraju, gdzie szalał komunizm i wszystko chciał wiedzieć Związek Radziecki – powiedział kapłan. – Niedługo potem Ojciec Święty spotkał się na audiencji z Polakami, którym w znamiennych słowach tłumaczył, że nie byłoby go na Stolicy Piotrowej, gdyby nie wiara kard. Stefana Wyszyńskiego – dodał o. Janus. Zakonnik mówił dalej o pierwszej pielgrzymce św. Jana Pawła II do Polski, o zamachu na papieża oraz o ciężkiej chorobie prymasa, który tuż przed śmiercią rozmawiał przez telefon ze swoim przyjacielem Karolem Wojtyłą. W trakcie Rorat proboszcz parafii nie tylko wygłosił katechezę dla dzieci, ale również opiekował się dziećmi przez całą Mszę św. Zachęcał je także do wspólnego śpiewu, przygrywając na gitarze.

Po Eucharystii postanowiliśmy porozmawiać z dziećmi na temat ich wiedzy o kard. S. Wyszyńskim. Nie wszystkie mogły nam powiedzieć tyle, co Wiktoria. – Wcześniej nic nie słyszałam o takim kardynale. Codziennie jednak dowiaduję się czegoś nowego. Z niektórych dni pamiętam, że był on starszy od Jana Pawła II o 19 lat, przyjaźnili się. Gdy Karol Wojtyła został wybrany na papieża, to wszyscy przyklękali i całowali jego pierścień. Gdy zrobił to kard. Wyszyński, to Jan Paweł II sam wstał i uklęknął przed nim – tłumaczyła dziewczynka.

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Legnicy, podobnie jak wiele innych świątyń, swoje roratnie katechezy postanowiła oprzeć na cyklu „Roraty 2019 z kard. Stefanem Wyszyńskim”, przygotowanym przez redakcję "Małego Gościa Niedzielnego". Roraty w kościele przy ul. Ojców Zbigniewa i Michała w tym roku odbędą się jeszcze w piątek 20 grudnia i poniedziałek 23 grudnia. Dzieci zaproszone są na godz. 17, dorośli natomiast na godz. 18.30. Dodatkową atrakcją na ostatnich roratach dla najmłodszych uczestników będzie możliwość obejrzenia na żywo szopki z żywymi zwierzętami. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama