Kolejna edycja konkursu mającego sprawdzać ortografię i interpunkcję uczestników mieściła w sobie odniesienie do popularnej świętej Kościoła.
W środę 24 listopada odbyło się X Dyktando o Pióro Burmistrza Jawora. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy (młodsi i starsi), z których każda miała swoje osobne dyktando. Pierwsze z nich czytała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworze Małgorzata Kosińska, drugie natomiast recytował Jarosław Jurkowski, zeszłoroczny triumfator konkursu.
Młodszym przypadła w udziale opowieść „O przygodzie małego Henryka”. Henryk Cietrzew w trakcie wycieczki szkolnej miał zostać uratowany z opresji przez „zapobiegliwą panią, którą szkolna katechetka nazywała patronką rzeczy niemożliwych”. Świętej Ricie przypisuje się skuteczne orędownictwo w sprawach trudnych i beznadziejnych. To, że wspomniała o niej osoba ucząca religii tylko potwierdza wspomnianą teorię. Z dalszej części dyktanda mogliśmy się również dowiedzieć, iż „o selfie z nią można było tylko pomarzyć”, co także nie staje w sprzeczności z wizerunkiem osoby świętej.
Druga grupa uczestników musiała z kolei zmierzyć się z opowieścią o turystach-obieżyświatach. Tekst był trudniejszy, zabrakło tu już jednak bezpośrednich odniesień do wiary. Autorką obu dyktand jest polonistka Krystyna Ługowska-Frąckowiak. W każdym z nich stara się oprowadzać słuchaczy po zakątkach jaworskiej architektury i historii.
Wśród młodszych triumfowała Dominika Wnuk z Męcinki, a wyróżnienie otrzymał Stanisław Dziędzioła. Zwyciężczynią w drugiej kategorii została natomiast Julia Flejterska, przy wyróżnieniu Małgorzaty Zawirskiej. Mistrzynie Ortografii otrzymają możliwość uczestnictwa w programie „Słownik polsko@polski” z udziałem prof. Jana Miodka w TVP Polonia. Pierwsze jaworskie dyktando odbyło się 13 lat temu w sali rajców tutejszego ratusza. Inicjatorką wyzwania była Jolanta Borkowska-Jadrowska. Wydarzenie zostało bardzo dobrze przyjęte, stąd rok później ilość jego uczestników powiększyła się aż dwukrotnie