Nowy numer 50/2019 Archiwum

Lubin. Dzień pamięci o ofiarach w KGHM

29 listopada to dzień, kiedy Kombinat wspomina tych, którzy nigdy nie zeszli z szychty..

W samo południe w piątek 29 listopada br. w centrali KGHM Polska Miedź S.A. odbyła się cicha uroczystość. Przedstawiciele najwyższych władz miedziowego holdingu złożyli kwiaty przy pomniku pracowników, którzy zginęli podczas pracy dla KGHM.

Dzień Pamięci Ofiar Wypadków w Pracy został ustanowiony po wielkim wypadku do którego doszło 29 listopada 2019 roku w ZG Rudna. Zginęło wówczas 8 górników a 21 zostało rannych. Rok po wypadku w centrali stanął pomnik. Tworzy go głaz z miejsca wspomnianego wypadku a otacza go 8 innych, mniejszych kamieni, które nawiązują do liczby ofiar.

Składanie wiązanek kwiatów przez pracowników kombinatu obserwowała Barbra Janczewska. Tuż po nich sama zapaliła i złożyła znicz.

- Przyszłam tutaj po raz pierwszy, ponieważ do tego roku nie wiedziałam, że istnieje takie miejsce. Ale bardzo się cieszę, że KGHM pamięta o tych ofiarach, ponieważ jestem wdową po górniku. Mój mąż Franciszek zginął w ZG Lubin Zachodni 4 stycznia 1973 roku. Jego śmierć jest ciągle dla mnie bardzo bolesna. Mój syn miał 2 latka, gdy zginął jego tato. Z kolei córka urodziła się już po jego śmierci i nigdy go nie poznała - mówiła Barbara Janczewska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama