Znany publicysta mówił o wojnie kulturowej oraz o potrzebie powrotu do zdrowej wizji Kościoła.
Prelegentem na konferencji "Katolik wobec współczesnej kultury", którą zorganizowała Rada Katolików Świeckich przy Biskupie Legnickim, był znany publicysta, dziennikarz i autor - Grzegorz Górny.
Publicysta stał na stanowisku, że katolicy, chcąc nie chcąc, stoją w obliczu wojny kulturowej, która została im wypowiedziana. Powołał się przy tym na słowa Jana Pawła II, który wskazywał, że władza kulturowa jest nawet ważniejsza niż polityczna. Grzegorz Górny wskazywał na panującą filozofię "marszu przez instytucje", czyli powolnego odbierania ludziom wierzącym szeroko pojętego życia kultury - teatrów, kin, uniwersytetów. Po 100 latach wchodzenia socjalistów w te dziedziny, obecnie nawet ludzie wierzący zaczynają myśleć o swoim Kościele w sposób zeświecczony.
Grzegorz Górny, na podkreślenie swoich słów, opowiedział przypadek ze swojej pracy, gdy - realizując zlecenie TVP na program o Bożym Narodzeniu - szukał na rzymskich katolickich uniwersytetach wykładowców-rozmówców do analizy tekstów biblijnych o narodzeniu Jezusa. Zamiast potwierdzenia katolickiej nauki, rozmówcy stwierdzali, że oni sami nie wierzą w realność narodzenia Jezusa... Więcej w materiale filmowym:
Konferencja: katolik świecki wobec wyzwań współczesnej kultury