W najbliższy czwartek w Krotoszycach odbędzie się odpust z wielką niespodzianką w tle...
Parafia Krotoszyce zaprasza wszystkich na swoje święto, które przypada 15 sierpnia. Świątynia parafialna nosi bowiem wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Najważniejszym punktem będzie Eucharystia, która rozpocznie się o godz. 13, pod przewodnictwem bp. Stefana Cichego. Jednak pierwszym punktem świętowania będzie przedstawienie, które rozpocznie się pół godziny przed Eucharystią. Będzie w nim miejsce dla czterech dziewczyn, które - ustylizowane na postacie świętych kobiet z głównego ołtarza - opowiedzą o drodze do świętości tych, które odgrywają. Będą to "Cztery dziewice", a więc św. Katarzyna, św. Dorota z Cezarei, św. Barbara oraz św. Małgorzata Szkocka. Będzie też czas dla konserwatorów sztuki, którzy opowiedzą o renowacji ołtarza głównego. I właśnie z powodu tego ołtarza tegoroczny odpust będzie szczególny.
Podczas prac w krakowskiej pracowni konserwatorskiej prof. Marcina Ciby okazało się, że ów mebel w tym roku będzie obchodził okrągłą, 500. rocznicę powstania. Fakt ten odkryto tylko dlatego, że ołtarz trafił do konserwacji. Z tyłu mebla czarną farbą wypisana była data 1519. Po starannym przeczesaniu wszelkich dokumentów z dozą prawdopodobieństwa graniczącą z pewnością można stwierdzić, że ołtarz powstał w 1519 roku w podwrocławskiej wsi Domasław.
Ołtarz jest typowym meblem kościelnym z tamtego okresu. Przedstawia Matkę Bożą w glorii, a więc za figurą Matki Bożej znajdują się promienie wyrażające niebiańską chwałę wniebowziętej Bogarodzicy. Nad Jej głową zatrzymały się dwa anioły dzierżące w rękach koronę, a więc symbol ukoronowania Matki Bożej na Królową Nieba i Ziemi. Maryja trzyma w prawej ręce berło (dorobione podczas konserwacji), zaś na lewej ręce - Dzieciątko Jezus. Ono zaś trzyma się prawą ręką szyi swojej Mamy. Matka Boża stoi zaś na półksiężycu, który ma ludzką twarz. Maryję i księżyc połączył św. Jan w Apokalipsie. W rozdziale XII czytamy o ostatecznej rozgrywce dobra ze złem. Opisano w nim Niewiastę, która będzie ubrana w słońce (stąd promienie słoneczne oświetlające Maryję dookoła), a księżyc będzie pod Jej stopami.