Ksiądz Adam Szpotański relacjonuje pielgrzymkę śladami Jezusa kilkudziesięcioosobowej grupy z naszej diecezji.
W okresie wielkanocnym swoim myślami niejednokrotnie udajemy się do miejsc związanych z historią zbawienia. Zapewne wielu z nas próbuje sobie wówczas wyobrazić, jak wyglądały te wydarzenia. Na pewno jest to łatwiejsze, kiedy na własne oczy możemy je zobaczyć. Chociaż przez ponad 2000 lat wydarzenia zmieniły te miejsca i to w znacznym stopniu, to i tak możliwość chodzenia po ziemi, po której kroczył Jezus wraz ze swoim uczniami, jest bez wątpienia ważnym przeżyciem.
Z inicjatywy ks. proboszcza Macieja Wesołowskiego do Ziemi Świętej udała się pielgrzymka naszych parafian. Jak sami uczestnicy stwierdzają, były to szczególne rekolekcje śladami wydarzeń biblijnych od Nazaretu, Betlejem, Góry Kuszenia, wód Jordanu, Kany Galilejskiej, Kafarnaum, Jeziora Galilejskiego, Jerycha i wielu innych miejsc, aż po Jerozolimę. Zgodnie ze świadectwem pielgrzymów mieli oni wrażenie, że są uczniami Jezusa i - tak jak apostołowie prawie 2000 lat temu - idą za Nim od miejscowości do miejscowości. Nad brzegiem Jordanu pielgrzymi odnowili przyrzeczenia chrzcielne, w Kanie Galilejskiej z kolei małżonkowie na nowo przypomnieli sobie słowa przysięgi małżeńskiej. Każdy dzień rozpoczynał się wspólną modlitwą, następnie Eucharystia w jednym z wybranych kościołów, modlitwa Anioł Pański, wspólny Różaniec i Litania Loretańska, dzień był podsumowywany również wspólną modlitwą. W wielu odwiedzanych miejscach nasz przewodnik Szymon Kosik, odczytywał fragment Ewangelii, dotyczący tego konkretnego miejsca, następnie rozważaliśmy dziesiątek Różańca związany z przeżywaną wówczas tajemnicą. Należy więc stwierdzić, że każde nawiedzane przez nas miejsce było okazją nie tylko do pogłębienia naszej relacji z Chrystusem, ale także momentem zatrzymania się, refleksji tak bardzo potrzebnej nam ludziom współczesnym.
W programie codziennym nie brakowało czasu na wspólne rozmowy i dzielenie się doświadczeniem wiary, a także na sakrament Pokuty i Pojednania. Należy pamiętać, iż obecnie Ziemia Święta leży w granicach dwóch bytów prawnych: Izraela i Autonomii Palestyńskiej. Jest to ziemia pełna niepokoju i łez. Największymi ofiarami sporów religijnych i etnicznych stają się chrześcijanie w dużej mierze arabskiego pochodzenia. Już na samym początku pielgrzymowania mogliśmy odwiedzić Dom Pokoju, prowadzony przez siostry Elżbietanki w Betlejem, opiekujący się sierotami palestyńskimi, zgodnie z życzeniem siostry przełożonej każdy z pielgrzymów przywiózł po kilka kilo sera żółtego, którego dość trudno nabyć w Palestynie. Widok stołu obficie zastawionego darami pielgrzymów wzbudził wzruszenie zarówno ze strony sióstr jaki dzieci.
Dla mnie jako księdza największym przeżyciem, było wypowiadanie tekstów liturgicznych z użyciem trybu TU i TERAZ. Dla człowieka, który wiele z tekstów wypowiadał w ciągu swojego kapłańskiego życia dość często świadomość, że to dzieje się TU i TERAZ jest czymś oszałamiającym: TU i TERAZ Maryja dowiaduje się że zostanie Matką Syna Bożego, TU i TERAZ nawiedza św. Elżbietę, TU i TERAZ Chrystus rodzi się w Betlejem; jest kuszony na pustyni; przyjmuje chrzest w Jordanie; naucza na Górze Błogosławieństw; przemienia wodę w wino; uczy swych uczniów modlitwy; spożywa ostatnią wieczerzę; przeżywa trwogę; umiera na krzyżu; zmartwychwstaje; ukazuje się uczniom w Emaus; zsyła Ducha Świętego na Apostołów. TU i TERAZ, nie wiec bez powodu Ziemię Świętą nazywa się piątą Ewangelią.
We wspólnym pielgrzymowaniu uczestniczyło 60 osób w przeważającej liczbie z parafii św. Bonifacego w Zgorzelcu. Pielgrzymka odbywała się w dniach 03 – 11 maja 2019 r. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony parafialnej gdzie można zobaczyć zdjęcia z pielgrzymki, a także do przeczytania majowego numeru BONIfaktów (naszej gazetki parafialnej) poświęconej w/w pielgrzymce.